NBA, Πίστονς-Μπακς 135-141: Σε πολύ κακή βραδιά το Μιλγουόκι, γλύτωσέ από θαύμα

Γιάννης Αντετοκούνμπο

Οι Μπακς παρατάχθηκαν στη Little Caesars Arena απέναντι στη χειρότερη ομάδα του ΝΒΑ.

Μια ομάδα που μέτρησε 28 συνεχόμενες ήττες στη regular season και πριν από το αποψινό ματς στο Ντιτρόιτ, μετρούσε μόλις δυο νίκες σε 20 εντός έδρας αγώνες.

Κι όμως, οι Πίστονς έβαλαν δύσκολα στα «Ελάφια» που βρέθηκαν σε πολύ κακό βράδυ, κυρίως αμυντικά, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κινείται σε ρηχά νερά στο πρώτο ημίχρονο

και τον Ντέιμιαν Λίλαρντ να δίνει λύσεις, ειδικά στην τρίτη περίοδο όπου πέτυχε 19 πόντους, κάνοντας την καλύτερη επιθετική βραδιά του με το Μιλγουόκι.

Εν τέλει οι Μπακς επικράτησαν με 135-141, βελτίωσαν το ρεκόρ του σε 29-13 και παραμένουν στο κατόπι των πρωτοπόρων της Ανατολής, Μπόστον Σέλτικς (32-10).

Σε ό,τι αφορά τους Πίστονς που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Κέιντ Κάνινγκχαμ, παραμένουν η ομάδα με το χειρότερο ρεκόρ στη λίγκα, φτάνοντας τις 38 ήττες σε 42 αγώνες.

Ο Λίλαρντ ήταν εκείνος που κουβάλησε επιθετικά τους Μπακς απέναντι στους Πίστονς, σημειώνοντας 45 πόντους (12/22 σουτ εντός πεδιάς, 5/11 τρίποντα, 16/16 βολές) 11 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 37 λεπτά.

Σε ό,τι αφορά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη ωστόσο άρχισε βασικός και έδωσε σημαντικές λύσεις στην τέταρτη περίοδο, αγγίζοντας το triple-double με 31 πόντους (10/15 δίπ., 11/22 βολ.), 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 5 λάθη.

Από την άλλη πλευρά, ο Μπερκς είχε πολύπλευρη προσφορά στο παιχνίδι των Πίστονς με 33 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από ‘κει και πέρα, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς πρόσθεσε 19 πόντους, ο Τζέιντεν Άιβι μέτρησε 17 πόντους, 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ και ο Τόμπσον βοήθησε το Ντιτρόιτ με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι Πίστονς ήταν φουλ ανταγωνιστικοί από τα πρώτα λεπτά, βρίσκοντας λύσεις με το μακρινό σουτ και δημιουργώντας προβλήματα στους Μπακς πίσω από τα 7μ.25, έχοντας συνολικά 21/37 τρίποντα (56.8%)!

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Μασκάλα πέτυχε back-to-back τρίποντα για το 106-105 στα 10:40 για το φινάλε, ο Μπερκς σημείωσε νέο τρίποντο για το 114-113 και ακολούθως έκανε το 117-115 με ένα ζευγάρι βολών.

Στο μεσοδιάστημα, ο Έιντριαν Γκρίφιν είχε περάσει στον πάγκο τον Λίλαρντ για να τον ξεκουράσει, με τους Πίστονς να ανακτούν το προβάδισμα από τη στιγμή που τα «Ελάφια» δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι, με ένα μίνι ξέσπασμα, προηγήθηκαν 121-126 με σερί 9-0 στα 4:40 για το τέλος.

Ο Μπερκς έφτασε τους 30 πόντους μειώνοντας σε 126-129 όμως οι Μπακς άντεξαν στην πίεση και έφτασαν στη νίκη μετά κόπων και βασάνων.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-34, 67-70, 98-103, 135-141.