Basket League, Κολοσσός – ΠΑΟΚ 95-79: Νίκη εξάδας για τους Ροδίτες

Με επιμέρους σκορ 50-32 στο δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός.

H ομάδα της Ρόδου επικράτησε με 95-79 στην Ρόδο του ΠΑΟΚ mateco και έκανε σημαντικό βήμα για την είσοδο του στο Top 6 της επόμενης φάσης της

Stoiximan Basket League καλύπτοντας την διαφορά των 12 πόντων που είχε ηττηθεί στην Θεσσαλονίκη στον πρώτο γύρο.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς ήταν η τρίτη περίοδος, καθώς μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα του «Δικέφαλου του Βορρά», οι «θαλασσί» μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο.

Ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και βρήκαν εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση. Με επιμέρους σκορ 22-2 με 8 πόντους του Τάιλερ Πόλεϊ στα πρώτα έξι λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου ο Κολοσσός H Hotels Collection ξέφυγε με διαφορά 18 πόντων (67-49).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν και το +19 (73-54) με 2’ και 12’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου με τρίποντο του Ντάνιελ Ουτόμι και μια βολή του Άντριου Γκάουντλοκ.

Με τρεις πόντους του Ιωσήφ Κολοβέρου ο Κολοσσός H Hotels Collection προηγήθηκε με 20 (82-62) στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ mateco σε εκείνο το σημείο αντέδρασε και με σερί 9-0 με 6 πόντους του Έλβαρ Φρίντρικσον κατέβασε την διαφορά στους 11 (82-71), 7’ και 26’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά στους 10 (85-75) με 5’ και 38’’ να απομένουν για την λήξη του ματς, αλλά οι «θαλασσί» απάντησαν με 5 πόντους με ένα τρίποντο του Γκάουντλοκ

και μια βολή του Σίμι Σίτου ανέβασαν την διαφορά στους 16 (91-75) με 3’ και 26’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης και κάλυψαν την διαφορά της ήττας τους στο ματς του πρώτου γύρου.

Κορυφαίοι του Κολοσσού H Hotels Collection ήταν ο Γκάουντλοκ με 24 πόντους με 3/5 τρίποντα και 4 ασίστ, ο Πόλεϊ με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Λούκα Μπραΐκοβιτς με 16 πόντους εκ των οποίων οι 4 στο τελευταίο ενάμιση λεπτό.

Ο Φρίντρικσον με 20 πόντους και 5 ασίστ προσπάθησε περισσότερο από τον «Δικέφαλο του Βορρά».

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-47, 79-62, 95-79.