Μακάμπι-Βαλένθια 95-80: Χτυπάνε για τα καλά την… πόρτα της εξάδας οι Ισραηλινοί!

Μία κυρίαρχη Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν ζορίστηκε ιδιαίτερα απέναντι στη Βαλένθια, την οποία νίκησε πολύ άνετα 95-80.

Το ματς

Στην καλή αρχή της Μακάμπι Τελ Αβίβ (10-4) στα πρώτα τέσσερα λεπτά απάντησε η Βαλένθια και με δικό της 12-0, πήγε στο +6 (10-16), στο 7’. Στα τελευταία λεπτά, η «ομάδα του λαού» απάντησε με μπροστάρη τον Ριβέρο και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά (21-20).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ήταν σε απόσταση αναπνοής (29-30), μέχρι το 14’.

Στη συνέχεια, το σύνολο του Κάτας πήρε τον έλεγχο ξεφεύγοντας αρχικά στο +8 (38-30), ενώ με τον Νίμπο έφτασε στο +12 (46-34), στο 19’.

Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +10 (48-38).

Παρά την αντίδραση της Βαλένθια στο δεύτερο μέρος, η Μακάμπι διατηρούσε την απόστασή της (57-50), μέχρι το 25’.

Μάλιστα, στη συνέχεια οι ΝτιΜπαρτολομέο και Ριβέρο πήραν από το… χέρι την ομάδα τους και την έστειλαν στο +16 (71-55), με τον Ρόμπερτσον να διαμορφώνει το 71-58 της τρίτης περιόδου.

Ίδια ήταν η εικόνα και στην τέταρτη περίοδο, με τη Μακάμπι να ελέγχει πλήρως την κατάσταση και να εκτοξεύει τη διαφορά στο +17 (86-69) και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 95-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 48-38, 71-58, 95-80