Barcelona Open: Στον τελικό με νέα ανατροπή ο Τσιτσιπάς – Θα αντιμετωπίσει τον Ρουντ

Στον τελικό του Barcelona Open προκρίθηκε το Σάββατο ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο 7), καθώς, μετά την ανατροπή επί του Φακούντο Ντίαζ Ακόστα,

έκαμψε την αντίσταση και του Ντούσαν Λάγιοβιτς (Νο 57) με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Πιο συγκεκριμένα ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επιβλήθηκε με 2-1 σετ (5-7, 6-4, 6-2) του Σέρβου κι έτσι το απόγευμα της Κυριακής

(19:00, Cosmote Sport 6) θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το δεύτερο του τρόπαιο σε μόλις μία εβδομάδα.

Αντίπαλός του, όπως και πριν λίγες ημέρες στον τελικό του Μόντε Κάρλο θα είναι ο Κάσπερ Ρουντ (Νο 3),

τον οποίο ως γνωστό ο Στεφ συνέτριψε με 6-1, 6-4 στο Πριγκιπάτο, επιστρέφοντας στις κατακτήσεις τίτλων.

Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο με τους δύο αντιπάλους να υπερασπίζονται το σερβίς τους.

Όλα αυτά μέχρι το 12ο game όταν και ο Σέρβος έκανε break και με 7-5 πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.

Πλέον ο Τσιτσιπάς καλείται να κάνει ακόμη μία ανατροπή για να συναντήσει τον Ρουντ στον τελικό του Barcelona Open.

Στο δεύτερο σετ ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έβγαλε αντίδραση στο παιχνίδι του, προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση.

Αφού κατάφερε να σβήσει το break point του αντιπάλου του ισοφαρίζοντας σε 2-2 στη συνέχεια,

σπάζοντας για πρώτη φορά το σερβίς του Σέρβου, προηγήθηκε με 5-3, για κατακτήσει εν τέλει το σετ με 6-4.