Ρεάλ Μαδρίτης-Μπασκόνια 91-95: Σπουδαίο διπλό για τους “Βάσκους” που κλείδωσαν τα play in

Κυανέρυθρη “βάφτηκε” η ισπανική μονομαχία ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Μπασκόνια στο WiZink Center με τους Βάσκους να επικρατούν με 95-91 της “βασίλισσας” και να κλειδώνουν τη συμμετοχή τους στο play-in της EuroLeague.

Η ομάδα του Τσους Ματέο ήταν καταιγιστική από την αρχή του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης (20-10), χτυπώντας τους φιλοξενούμενους με γρήγορες μεταβάσεις στο “ανοιχτό” γήπεδο.

Η Μπασκόνια πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στη δεύτερη (21-25) και στην τρίτη περίοδο (16-23), με την ομάδα του Ιβάνοβιτς να ανατρέπει το ματς και να κάνει ένα τεράστιο βήμα για την εξασφάλιση των playoffs.

Πρωταγωνιστής του αγώνα αναδείχθηκε ο Χάουαρντ με 35 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τον Κοστέλο να ακολουθεί με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Μονέκε να προσθέτει 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χεζόνια με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Μούσα σημείωσε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ, ενώ ο Καμπάσο κατέγραψε 12 πόντους με 7 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χορντόφ, Ντιφαλά, Ράσις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-17, 48-42, 64-65, 91-95.