Basketball Champions League, Προμηθέας – ΑΕΚ 80-79: Με τρίποντη «καταιγίδα» η μεγάλη νίκη του Προμηθέα

Ο Προμηθέας (1-0) πήρε το ελληνικό… θρίλερ στους 16 του BCL, επικράτησε με 80-79 της ΑΕΚ (0-1) στην Πάτρα.

Η ΑΕΚ έμαθε από το πάθημά της, την τελευταία φορά που αντιμετώπισε τον Προμηθέα στην Πάτρα.

Η άμυνα επάνω στον Χάντερ Χέιλ ήταν υποδειγματική, τουλάχιστον για το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του Ζοάν Πλάθα

να εκμεταλλεύεται τόσο τα λάθη του Προμηθέα (11 στο 1ο ημίχρονο), όσο και την αμυντική χαλαρότητα.

Ο Προμηθέα ξεκίνησε το ματς με 3/3 τρίποντα, η ΑΕΚ καθυστέρησε μέχρι να βρει στόχο από μακριά (3/9), αλλά όταν το έκανε, έμοιαζε να έχει βρει τη λύση.

Ο Τίλμαν μετά από καιρό έκανε ένα ουσιαστικό ματς (10π.) στο πρώτο, ενώ και ο Μπράντον Νάιτ έπαιξε με περισσότερη ωριμότητα, σε σχέση με το ματς απέναντι στον Άρη.

Με το σκορ στο 27-24, η Ένωση έκανε σερί 12-0 και επί μέρους 14-1 και ξέφυγε με 38-28!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άντονι Κάουαν… ντύθηκε Χέιλ. Η ΑΕΚ μόλις είχε βρει πόντους από μακριά με τον Χολ, αλλά ο γκαρντ των Πατρινών με 8 σερί πόντους το έκανε ντέρμπι.

Από το 42-51, ο Προμηθέας έτρεξε σερί10-0 για να περάσει μπροστά. Οι Πατρινοί μέτρησαν 5/9 τρίποντα (!) στην περίοδο, προηγήθηκαν με 25-15 (επί μέρους) στην περίοδο και πήραν κεφάλι στο σκορ.

Το απίθανο κρεσέντο από τη γραμμή των τριών πόντων συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της 4ης: Το τρίποντο του Χρυσικόπουλου έφερε την ομάδα του στο +7 (65-58).

Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να παρατήσει το ματς από τόσο νωρίς. Ο Προμηθέας έφτασε στα 4 ομαδικά στα τρία πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου και η Ένωση με σερί 5-0 (τρίποντο Ραντλ, κλέψιμο ο ίδιος και καλάθι ο Τίλμαν) μείωσε στο καλάθι (65-63).

Οι 3/3 βολές του Τίλμαν (από φάουλ και μία τεχνική ποινή στον Κόφεϊ) έφερε ακόμα μία ισοπαλία στο ματς (68-68).

Ο Όστιν Χόλινς έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο για το κιτρινόμαυρο προβάδισμα (71-69, 4 λεπτά πριν το τέλος).

Ο ρυθμός του αγώνα έγινε… τρελός, ο Προμηθέας με ένα ακόμα τρίποντο πήρε πίσω το ρόλο του οδηγού στο σκορ.

Αλλά ο Νάιτ και το πείσμα του Νετζήπογλου έκαναν το 74-75. Ο Κάουαν αναζήτησε κάθε πιθανή λύση. Στο τέλος της επίθεσης βρήκε τον Χέιλ.

Εκείνος από τη γωνία σημείωσε το 14ο τρίποντο της ομάδας του (5/7 ο ίδιος) για το 78-75 (1:15 πριν το τέλος).

Η ΑΕΚ πέταξε την επίθεσή της, ο Προμηθέας όμως είχε τον Κόνιαρη που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έτσι ο Χέιλ κέρδισε το δικαίωμα να πάει στις βολές.

Μέτρησε 1/2 για το 79-75. Στην άλλη πλευρά, ο Νάιτ πήγε στη γραμμή: 2/2 για το 79-77.

Η σειρά του Προμηθέα (με 4/2 στο ρολόι) με τον Κάουαν: 2/2 και 81-77.

Ο ΜακΡέι τον μιμήθηκε (2/2) με τον Πλάθα να ζητάει να ευστοχήσει και στη δεύτερη βολή και όχι να αστοχήσει για να διεκδικηθεί ένα ριμπάουντ.