Basket League, Καρδίτσα – Προμηθέας 101-72: Εκκωφαντική νίκη οι Θεσσαλοί

Μετά την επικράτηση επί του Απόλλωνα, η Καρδίτσα πέτυχε ακόμα μία τεράστια νίκη στην κούρσα της παραμονής.

Οι επαρχιώτες κέρδισαν 101-72 με καθηλωτική εμφάνιση τον Προμηθέα στην έδρα τους για να πετύχουν τη δεύτερη διαδοχική νίκη τους και τρίτη συνολικά στην Basket Laegue.

Ο Μακ ήταν φανταστικός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τους υπόλοιπους ξένους της Καρδίτσας να ολοκληρώνουν τη δουλειά, αφού έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 30.

Ό,τι και αν έκανε ο Κάουαν η Καρδίτσα μετέτρεψε σε μονόλογο το πρώτο μέρος.

Ο Αμερικανός μέτρησε 11 πόντους με 7 ασίστ σε 17 λεπτά αλλά οι Καρδιτσιώτες έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 54-38.

Και πώς να γίνει διαφορετικά αφού οι γηπεδούχοι έκαναν εκκίνηση με 13-0 σερί από το τρίποντο του Καμπερίδη.

Για να αναλάβει σε εκείνο το σημείο ο Μακ. Κλείνοντας με δικούς του 18 πόντους το ημίχρονο οδηγούσε εκ του ασφαλούς την επίθεση της ομάδας του.

Ο Δίπλαρος σκόραρε για το 24-9 πριν το δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να μη βρίσκει κανέναν ρυθμό επιθετικά,

ενώ δεν μπορούσε να σταματήσει και κανέναν από τους παίκτες της Καρδίτσας στην περιφέρεια και τη ρακέτα.

Ο Τζόουνς μπήκε και αυτός στην εξίσωση του σκοραρίσματος με πέντε σερί (34-16, 13′). Ο Μακ συνέχισε να… πυροβολεί από την περίμετρο, με τον Μπιουκάναν συμπαραστάτη και η διαφορά διατηρήθηκε στις παρυφές των 20 (54-38) στο ημίχρονο.

Και αν κάποιος περίμενε την αντίδραση του Προμηθέα στο δεύτερο ημίχρονο, αυτή δεν ήρθε ποτέ.

Η τρομακτική κυριαρχία της Καρδίτσας στη ρακέτα δεν επέτρεπε σχέδια ανατροπής, με τον Μακ να κάνει πάρτι και τους γηπεδούχους θραύση στο επιθετικό ριμπάουντ.

Ο Μακ σκόραρε για το 63-40 (23′) με τον Γιάνκοβιτς να φέρνει ηρεμία και λύσεις απ΄τον πάγκο σκοράροντας για το 76-48 (28′).

Ο Χέιλ προσπάθησε με κάποια σόλο αλλά κατέστη αδύνατο να επιστρέψουν οι Πατρινοί.

Δύο καρφώματα από Γουάιτ και Μπιουκάναν για το 89-66 (35′) αποτέλεσαν ουσιαστικά τη χαριστική βολή με το τελικό σκορ να έρχεται να καθίσει στο 101-72.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 54-38, 77-55, 101-72