Basket League, Άρης-Απόλλων Π. 76-63: Χάρηκε την νίκη μαζί με τους 5.000 φίλους του

Ένα δεκάλεπτο αποδείχθηκε υπέρ αρκετό για τον Άρη καθώς η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη… κατέβασε τους διακόπτες στην 3η περίοδο,

πάτησε σε διαφορά 15 πόντων και στη συνέχεια απλά γιόρτασε μαζί με τους 5.000 φίλους της που βρέθηκαν στις κερκίδες του Nick Galis Hall.

Η άμυνα σε συνδυασμό με τη συνέπεια στο μακρινό σουτ και την πολυφωνία στην επίθεση ήταν τα τρία βασικά συστατικά για τους Θεσσαλονικείς

οι οποίοι προηγήθηκαν έως και με +21 (71-50), ενώ ο Απόλλων Πατρών μετά από ένα ουσιαστικά συμβιβάστηκε με μια ακόμη ήττα.

Ο αγώνας

Ο Άρης έβγαλε ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ στα πρώτα τρία λεπτά (11-5) αλλά στην πορεία της περιόδου επιδόθηκε σε σωρεία λαθών (σ. σ. επτά) και κακών επιλογών στην επίθεση.

Ο Απόλλων Πατρών δεν πήγε καλύτερα καθώς με εξαίρεση δύο pick n’ roll που έβγαλε με τελικό αποδέκτη τον Τσαντ Μπράουν επίσης έκανε πέντε λάθη και ήταν δυσλειτουργικός.

Η περίοδος έκλεισε με σκορ 17-14 και συνολικά 12 λάθη!

Η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (21-18). Πολλά λάθη, κακές επιλογές στην επίθεση και μπάσκετ δίχως συνεργασίες.

Γι’ αυτό εξάλλου η απόπειρα του Άρη να ξεφύγει στο σκορ (27-18, 14:30) «σκόνταψε» στα τρία διαδοχικά λάθη που ακολούθησαν.

Αυτά αξιοποίησε ο Απόλλων ο οποίος απάντησε με επιμέρους σκορ 2-11 με πρωταγωνιστή τον Ρασάντ Βον (29-29, 17’).

Το ημίχρονο έκλεισε πάντως με εντυπωσιακό τρόπο, μ’ ένα buzzer beater του Τζόναθαν Σταρκ από τα οκτώ και πλέον μέτρα (35-31),

ωστόσο οι «κίτρινοι» είχαν υπερδιπλάσιο αριθμό λαθών σε σύγκριση με τις τελικές πάσες, από την περιφέρεια πήραν πόντους μόνο από τον

Ρομπέρτο Γκάλινατ (13π.) ενώ ο Απόλλων πήρε τους 21 από τους 31 πόντους του από τους Βον-Μπράουν!

Η είσοδος του Ρόνι Χάρελ στην επιθετική λειτουργία του Άρη οδήγησε στο +9 (42-33, 23:30) καθώς συνδυάστηκε με καλές άμυνες

αλλά με κόστος τα τρία φάουλ του Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς στο ίδιο διάστημα παράλληλα με τον τραυματισμό του Κρις Μπάνκστον.

Το πρώτο καλάθι του Βασίλη Τολιόπουλου έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (45-33, 25′) καθώς ο Απόλλων έμεινε χωρίς πόντο για έξι αγωνιστικά λεπτά!

Το επιμέρους σκορ για τον Άρη στην 3η περίοδο ήταν 21-10 κι έτσι στο τέλος αυτής η διαφορά πήγε στο +15 (56-41).

Κρατώντας την άμυνά του στο ίδιο επίπεδο, ο Άρης δεν ένιωσε την παραμικρή απειλή καθώς διατήρησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (66-46, 35′)

διατηρώντας επίσης και τη συνέπειά του στο μακρινό σουτ και πρωταγωνιστή τον Βασίλη Τολιόπουλο (σ. σ. σημείωσε 14 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο).

Το τελευταίο πεντάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 35-31, 56-41, 76-63