Basketball Champions League, Τόφας – ΠΑΟΚ 87-88: Kέρδισε μετά από 2 παρατάσεις και παίζει τα ρέστα του στη Θεσσαλονίκη

Ήθελε πάση θυσία τη νίκη ο ΠΑΟΚ για να μείνει ζωντανός στη διεκδικήση της πρόκρισης και τα κατάφερε.

Η ομάδα του Τακιανού ήταν αλύγιστη μέσα στην Τουρκία, νίκησε με 88-87 στην 2η παράταση την Τόφας και έφυγε με το διπλό από την Τουρκία,

στέλνοντας έτσι τη σειρά του play-in του BCL σε τρίτο ματς (16/1) που θα γίνει στη Θεσσαλονίκη.

Τόφας – ΠΑΟΚ: Το ματς

H Tόφας έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα αφού κατάφερε να ξεφύγει με 23-14 στο 9′ χάρη στις βολές του Γουάιλι.

Ο ΠΑΟΚ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 23-16 με τον Τσαϊρέλη στο 10′.

Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την άμυνα και την επίθεση του και μάζεψε γρήγορα τη διαφορά, με τον ΜακΝίς να καρφώνει για το 29-28 στο 18′.

Ο Γουίνστον σκόραρε για το 32-28, ενώ ο Μπελιάουσκας με τρίποντο διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (32-31).

Ο Φρίντρικσον έκανε το 32-33 και έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, αυξάνοντας την πίεση στους Τούρκους.

O Mπελιάουσκας με τρίποντο έκανε το 40-43 για την ομάδα του Τακιανού στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Ο Γκίλμορ έκανε το 40-48, δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Τσιακμάς έδωσε αέρα 10 πόντων στον ΠΑΟΚ για το 41-51 στο 29′.

O Γουίνστον μείωσε σε 56-60 με τρίποντο και ο Τακιανός κάλεσε εσπευσμένα timeout. Ο Ντένμον έβαλε μπροστά την Τόφας για το 61-60 στο 35′. Ο Χάρισον έκανε το 61-64 με 4 σερί πόντους.

Ο Μαργαρίτης έβαλε μεγάλο τρίπόντο για το 62-67. Ο Χόμσλι μείωσε σε 65-67 στο 38′, αλλά ο Φρίντρικσον απάντησε για το 65-70. Ο Γουάιλι ισοφάρισε σε 70-70 στο 39′. Ο Χάρισον αστόχησε στην τελευταία επίθεση και το ματς πήγε στην παράταση.

O Φρίντρικσον σκόραρε για το 72-74 στο πρώτο λεπτό της παράτασης. Ο Γουίνστον έκανε το 75-76 στο 44′. Ο ΜακΝίς με με φοβερή τάπα κράτησε το ματς στο 75-76.

Ο Γουίνστον έκανε το 78-76, 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης. Ο Χάρισον ισοφάρισε στα 20 δευτερόλεπτα και το ματς πήγε στη δεύτερη παράταση.

Ο Τσιακμάς έκανε το 81-83 στην δεύτερη παράταση, αλλά ο Μέι έκανε το 84-83. Ο ΜακΝίς έκανε τάπα , ένα λεπτό πριν το τέλος της παράτασης.

Ο ΠΑΟΚ κράτησε τη νίκη και έστειλε τη σειρά σε τρίτο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 32-31, 44-54, 70-70, 78-78, 87-88