Basketball Champions League, Καρσίγιακα – Περιστέρι 93-88: Χωρίς νίκη ακόμη η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη

Δεν τα κατάφερε η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μέσα στην Τουρκία. Το Περιστέρι Bwin ηττήθηκε με 93-88 από την Καρσίγιακα και με αυτόν τον τρόπο έπεσε στο 0-3.

Η Καρσίγιακα πήγε στο 1-2, ενώ στο 2-0 είναι Χάποελ Ιερουσαλήμ και Τενερίφη που το ματς τους τελειώνει αργότερα από το Περιστέρι.

Με την ήττα της ομάδας του Σπανούλη, η πρόκριση στην επόμενη φάση μοιάζει με βουνό.

Για τους Τούρκους ο Μπράουν είχε 23 πόντους, ενώ ο Σίπαχι μέτρησε 18 με 7 ριμπάουντ και ο Χίλιαρντ είχε 18 πόντους με 5/7 τρίποντα.

Από την άλλη πλευρά για την ελληνική ομάδα ο Ντάνγκουμπιτς σημείωσε 18 πόντους και ο Ράγκλαντ 18 πόντους και 11 ασίστ. Στους 18 σταμάτησε και ο Λοβ.

To Περιστέρι μπήκε καλά στο ματς και προηγήθηκε με 0-6 έχοντας πρωταγωνιστή τον Ντάνγκουμπιτς.

Η Καρσίγιακα έτρεξε ένα γρήγορο 9-0 και πέρασε μπροστά με 9-6 χάρη στον Μάρτιν. Ο Σιπάχι έκανε το 15-14, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Χουγκάζ έδινε λύσεις στο Περιστέρι με τα τρίποντα, γράφοντας το 21-24 στο 11′. Ο Χίλιαρντ με… τετράποντο έκανε το 28-28. Ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα στην Καρσίγιακα για το 31-28 στο 14′.

Ο Μπράουν με μεγάλο τρίποντο έκανε το 41-32 για τους Τούρκους. Ο Γουίλιαμς μείωσε σε 46-42 στο 18′. Η Καρσίγιακα ειχε 7/11 τρίποντα στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Σπανούλη μπήκε εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε το 46-50 με τον Λοβ. Ο Σιπάχι έκανε το 49-53 με ωραίο αεροπλανικό στο 23′.

Ο Χαλτάλι κάρφωσε εντυπωσιακά για το 64-58, ενώ ο Χίλιαρντ έκανε το 68-62 στο 29′.

Με το τρίποντο του Μπράουν, η Καρσίγιακα έφυγε με 86-74 στο 36′. Ο Λοβ μείωσε σε 89-78 στο 38′. Ο Κάρεϊ έκανε το 91-80 και κλείδωσε τη νίκη της Καρσίγιακα.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 46-44, 68-63, 93-88