Τον πλήγωσε ένας πρώην! (Αρμάνι Μιλάνο-Ολυμπιακός 90-79)

Ο Ολυμπιακός όντας ένα κλικ χειρότερος από την Αρμάνι Μιλάνο, ηττήθηκε από το συγκρότημα του Έτοτε Μεσίνα με σκορ 90-79. Ο Κέβιν Πάντερ με 27 πόντους σκότωσε την παλιά του ομάδα κι έτσι πήγε στράφι η εντυπωσιακή εμφάνιση του Σάσα Βεζένκοφ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι Ιταλοί μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι με τον Ντατόμε να είναι ζεστός και τον Πάντερ να πιάνει δουλειά πολύ γρήγορα. Ο Ολυμπιακός που ξεκίνησε με ψηλό σχήμα, δεν ήταν κακός με τους Πρίντεζη, Βεζένκοφ και Σλούκα να συνεργάζονται άψογα στην επίθεση των φιλοξενούμενων. Γενικά οι άμυνες δεν είχαν ξυπνήσει και το 24-19 με καλάθι του Ταρζέφσκι, έκαναν έξαλλο τον Γιώργο Μπαρτζώκα.

Η δεύτερη περίοδος ήταν λίγο-πολύ τραυματική για τον Ολυμπιακό, που έμοιαζε να μην ξέρει τι να κάνει εκτελεστικά, όταν ο Σλούκας αποσύρθηκε στον πάγκο για να πάρει τις απαραίτητες ανάσες. Ο Μακίσικ συνεχώς έβρισκε μπροστά τους παίκτες, ο Ζαν Σαρλ δεν μπορεί να παίξει με πλάτη ούτε κανά διάνοια και ο Τζένκινς είναι αξιόπιστος μόνο αμυντικά. Το Μιλάνο με τους Ροντρίγκεθ και Ντιλέινι να δίνουν το κάτι παραπάνω στην επίθεση, πήρε προβάδισμα 18 πόντων (44-26), όμως ένα 8-0 της ελληνικές ομάδας, κατέβασε τη διαφορά στους δέκα πόντους και σίγουρα θα βλέπαμε ένα διαφορετικό δεύτερο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες, να είναι εύστοχες στα σουτ εντός πεδιάς και τον Ολυμπιακό να μοιάζει πιο φρέσκος σε ιδέες, ελέω Σλούκα. Βέβαια αμυντικά οι Ιταλοί έβρισκαν σχετικά άνετη τη δίοδο προς το ερυθρόλευκο καλάθι και το 58-48, νομίζω αδικούσε μερικώς την προσπάθεια για ελληνική ανατροπή. Η άμυνα των Πειραιωτών έγινε πιο στιβαρή, πιο αποτελεσματική και με τον Σλούκα να εκτελεί και να πασάρει όποτε πρέπει η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε σχεδόν με ιδανικό τρόπο. Ο Ροντρίγκεθ σημείωσε ένα πολύ δύσκολο σουτ τριών πόντων, που έκοψε μερικών τα πόδια των αντιπάλων του.

Πολύ ξύλο έπεσε στην τετάρτη περίοδο με τον Γιώργο Μποαρτζώκα να μη προβαίνει σε πολλές αλλαγές. Η Αρμάνι ευστοχούσε σε πολύ δύσκολα καλάθια, όμως τα επιθετικά ριμπάουντ των Πειραιωτών, τους κρατούσαν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης. Σίγουρα η ελληνική ομάδα δεν ήταν καλή, όμως η ατομική ικανότητα των Βεζένκοφ και Σλούκα, έφερε την αναμέτρηση στην κόψη του ξυραφιού. Το 81-79 με δύο λεπτά για τη λήξη άφηνε άπαντες σ’αγωνία. Ο Μάλκολμ Ντιλέινι έβαλε την υπογραφή μ’ένα σουτ αξίας, ενώ ο Πάντερ με νέο καλάθι, έβαλε ταφόπλακα στις ερυθρόλευκες ελπίδες διπλού.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 44-34, 65-62, 90-79