Τελικός Κυπέλλου Ισπανίας, Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 0-4: «Μπάρτσα» τεσσάρων αστέρων! – Δείτε τα γκολ

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα

Ωραίο το σερί των Βάσκων με τις κατακτήσεις αρκετών Copa del Rey την τελευταία πενταετία, όμως όταν έχεις αντίπαλο στον φετινό τελικό Καταλανό, ήρθε η ώρα να εκθρονιστείς!

Η Μπαρτσελόνα λοιπόν θα κατακτήσει το φετινό Κύπελλο Ισπανίας με το εντυπωσιακό 0-4 σε ένα μόλις ημίχρονο, κάνοντας σμπαράλια την άμυνα της Αθλέτικ σε μόλις 12 αγωνιστικά λεπτά! Μέσι (68,72′), Γκριεζμάν (60′) και Ντε Γιονγκ (63′) τα γκολ για τους «μπλαουγκράνα».

Σε έναν ακόμα τελικό του «Κυπέλλου του Βασιλιά», όπως αρέσει στους φίλους μας τους Ισπανούς να αποκαλούν το εθνικό τους Κύπελλο, οι «μπλαουγκράνα» του Κούμαν ήρθαν αντιμέτωποι με τους Βάσκους του Μαρσελίνο, όντες ακλόνητο φαβορί για τον συγκεκριμένο τίτλο, αφού τον έχουν κατακτήσει 23 φορές στην ιστορία τους και πιο πρόσφατα. Θυμίζουμε πως πριν από αυτόν τον τελικό η Μπάρτσα είχε τα περισσότερα Κύπελλα, 30 στο σύνολο.

Ο αγώνας

Με υποσχέσεις θα ξεκινήσει ο φετινός τελικός του Copa del Rey, αφού η Μπαρτσελόνα έχοντας για περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της στο πρώτο πεντάλεπτο, θα αγγίξει το 1-0, αφού ο Μέσι θα κοντρολάρει από τα δεξιά μέσα στην αντίπαλη περιοχή, θα βρει τον Ντε Γιονγκ στο σημείο του πέναλτι, όμως αυτός θα σημαδέψει το δεξί δοκάρι του Σιμόν!

Η απάντηση της Μπιλμπάο θα έρθει στο 12ο λεπτό, ύστερα από ένα στημένο, όταν και ο Ινίγκο Μαρτίνεθ θα στείλει την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τερ Στέγκεν!

Μια ακόμα ευκαιρία για την άκρως απειλητική Μπάρτσα θα έρθει και πάλι μέσω του Μέσι στο 21′, με τον Αργεντινό να παίρνει μια κοντινή πάσα από τον Πέδρι, να κάνει την ατομική ενέργεια, να περνά δύο παίκτες όμως το σουτ του να καταλήγει στην αγκαλιά του Σιμόν.

Το επόμενο δεκάλεπτο θα κυλήσει με πανομοιότυπο τρόπο, δηλαδή με τους Καταλανούς στην κατοχή της μπάλας, έχοντας κλείσει στο δικό τους τρίτο του γηπέδου τους «ερυθρόλευκους», με ωραίες συνεργασίες όμως δίχως ουσιαστικές φάσεις προς στην εστία του Σιμόν. Απόδειξη όλων αυτών είναι η κατοχή στο 37ο λεπτό, αφού θα ήταν στο ποσοστό του 82% για την Μπαρτσελόνα! Δύο λεπτά μετά θα βγει και η πρώτη κίτρινη κάρτα στον Ντάνι Γκαρθία από τον Μουνιέρα.

Στο 41′ θα έρθει επιτέλους μια δεύτερη φάση για την Μπιλμπάο μέσω του Ουίλιαμς, ο οποίος θα μπει από αριστερά στην περιοχή του Τερ Στέγκεν, θα κάνει το παράλληλο γύρισμα όμως χωρίς κάποιον αποδέκτη, με αποτέλεσμα ο Γερμανός κίπερ να μπλοκάρει σταθερά. Και δίχως κάποια άλλη φάση, θα κλείσει αυτό το πρώτο ημίχρονο του φετινού τελικού του Κυπέλλου Ισπανίας.

Με σπασμένα… φρένα η Μπαρτσελόνα, μέσω αντεπιθέσεων η Αθλέτικ

Με την επανέναρξη ο Μαρσελίνο θα προχωρήσει στην πρώτη του αλλαγή, περνώντας τον Λέκουε στην θέση του Μουνιαΐν.

Παρόλα αυτά, η Μπαρτσελόνα θα συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο 48′ θα αγγίξει το 0-1 ύστερα από ωραία συρτή πάσα του Ντεστ από τα δεξιά με τον Γκριεζμάν όμως να πλασάρει και τον Σιμόν να δείχνει για ακόμα μια φορά τις δεξιότητες του.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Πέδρι θα χτυπήσει αρχικά εκείνος την πόρτα των Βάσκων με ένα σουτ του, κερδίζοντας ένα κόρνερ, από το οποίο ο Μπουσκέτς θα φτάσει και εκείνος μια ανάσα από το 0-1, όμως ο Σιμόν θα πει εκ νέου «όχι»! Έχει εξελιχθεί σε πρωταγωνιστής ο τερματοφύλακας των «ερυθρόλευκων». Παράλληλα, στο 54′ ο Μπερενγκέρ θα παραχωρήσει την θέση του στον Βέσγκα.

Και στο 60′, ο Γκριεζμάν, ο άνθρωπος των… τελικών, θα καταφέρει επιτέλους να λύσει τον… γόρδιο δεσμό για την Μπαρτσελόνα, αφού ο Ντε Γιονγκ θα βρεθεί σε πλεονεκτική θέση στην δεξιά πτέρυγα, θα κάνει δυνατό συρτό γύρισμα και ο Γάλλος με ένα πλασέ στην σκήνη θα εκτελέσει τον Σιμόν και θα γράψει το 0-1!

3 λεπτά ήταν αρκετά και για το δεύτερο τέρμα των ασταμάτητων σήμερα Καταλανών, αφού ο δημιουργός του προηγούμενου γκολ, Φρένκι Ντε Γιονγκ, θα ντυθεί εκτελεστής και με μια σκαστή κεφαλιά ύστερα από όμορφη σέντρα του Άλμπα από τα αριστερά θα διαμορφώσει γρήγορα γρήγορα το 0-2!

Διπλή αλλαγή από τους τυπικά γηπεδούχους, αφού οι Βιγιαλίμπρε και Νούνιεζ θα περάσουν στην θέση των Ουίλιαμς και Άλβαρεθ. Ένα λεπτό μετά ο Μπερκίκε θα περάσει και αυτός στο παιχνίδι στην θέση του Λόπεθ.

Και στο 68′ ο υπέρτατος σταρ των «μπλαουγκράνα», Λιονέλ Μέσι, θα κλειδώσει οριστικά τον τίτλο για την Μπάρτσα σημειώνοντας εύκολα το 0-3, αφού θα πάρει άνετα την μπάλα στα δεξιά της περιοχής του Σιμόν, θα περάσει με χαρακτηριστική ευκολία δύο παίκτες της Μπιλμπάο και με ένα χαλαρό πλασεδάκι (σαν χάδι), θα στείλει την μπάλα στην αντίθετη γωνία της εστίας του Βάσκου κίπερ και τριπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του! Καταιγιστικοί και αποτελεσματικοί οι παίκτες του Κούμαν στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης!

Με σπασμένα τα φρένα η Μπαρτσελόνα, πέντε λεπτά αργότερα θα πετύχει και τέταρτο τέρμα, ξανά με τον Αργεντινό σταρ και με ασίστ του Άλμπα, αφού ο Ισπανός ξανά προελαύνει από τα αριστερά κάνει το συρτό γύρισμα και ο Μέσι ξανά και εκείνος με ένα πλασέ στην κίνηση θα νικήσει για δεύτερη φορά απόψε τον Σιμόν γράφοντας το 0-4!

Ολική κατάρρευση των Βάσκων, αφού σε μόλις 12 αγωνιστικά λεπτά δέχθηκε 4 τέρματα!

Αμέσως μετά και από την επίτευξη του τέταρτου τέρματος, ο Κούμαν θα περάσει στον αγώνα στο 74′ και τον Σέρτζι Ρομπέρτο αντί του Ντεστ, ενώ 7 λεπτά μετά οι Αραούχο και Μορίμπα θα πάρουν τις θέσεις των Πικέ και Πέδρι.

Το κερασάκι στην εντυπωσιακή καταλανική… τούρτα ήθελε να βάλει ο Γκριεζμάν, αφού ο Μέσι θα τον βρει στον κενό χώρο, ο Γάλλος θα περάσει και τον Σιμόν ο οποίος είχε βγει από την εστία του και θα γράψει προς στιγμήν το 0-5. Όμως παρόλα αυτά, ύστερα από μελέτη το VAR θα αναδείξει τον επιθετικό της Μπάρτσα σε θέση οφσάιντ και έτσι δεν θα μετρήσει το γκολ στο 86′.

Ακόμα δύο αλλαγές στο 88′ από τους «μπλαουγκράνα», καθώς οι Γκριεζμάν κι Μινγκέθα θα δώσουν τις θέσεις τους στους Μπρέιθγουεϊτ και Ντεμπελέ αντίστοιχα.

Και με αυτό τον τρόπο και δίχως άλλη αξιόλογη φάση, η Μπαρτσελόνα θα στεφθεί για 31η φορά «βασίλισσα» της Ισπανίας, διαλύοντας με το επιβλητικό 4-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο που είχε χτίσει ένα δικό της σερί στην διοργάνωση.

Μπιλμπάο (Μαρσελίνο): Σιμόν, Βαλενθιάγκα, Μαρτίνεθ, Άλβαρεθ (Νούνιεζ 67′), Ντε Μάρκος, Μπερενγκέρ (Βέσγκα 54′), Ν. ΓκαρΘία, Λόπεθ (Μπερκίκε 68′) , Μουνιαΐν (Λέκουε 46′), Ουίλιαμς (Βιγιαλίμπρε 67′), Ρ. Γκαρθία.

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα, Πικέ (Αραούχο 81′), Λανγκλέ, Μπουσκέτς, Ντεστ (Ρομπέρτο 74′), Ντε Γιονγκ, Πέδρι (Μορίμπα 81′), Άλμπα, Μέσι, Γκριεζμάν.