ΠΑΟΚ-Μπεσίκτας 3-1: «Βύθισε» τους Τούρκους και πήρε το εισιτήριο για τα Play-Off – Δείτε τα γκολ

PAOK, ΠΑΟΚ, Μπεσικτας

Ο ΠΑΟΚ με 3 «τορπίλες» στο πρώτο ημίχρονο «βύθισε» τους Τούρκους της Μπεσίκτας στα νερά του Θερμαϊκού και πέρασε στα play off του Champions League, κερδίζοντας τελικά με 3-1.

Τα γκολ για τον ΠΑΟΚ σημείωσαν στο 7′ και στο 24′ ο 18χρονος Χρήστος Τζόλης, ο οποίος έβγαλε και την ασίστ στον Πέλκα στο 30′ για το 3-0. Για τους Τούρκους μείωσε στο 37′  ο Λαρίν.

Μάλιστα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έχασε και πέναλτι, το οποίο θα έδινε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Θεσσαλονίκης διαχειρίστηκε το προβάδισμα των δύο τερμάτων και τελικά πήρε την πρόκριση, με τους Τούρκους να έχουν λίγες καλές στιγμές.

——————————————————————————————————

Ο ΠΑΟΚ πέρα από κάθε προσδοκία και με πρωταγωνιστή τον 18χρονο Χρήστο Τζόλη κατάφερε με εντυπωσιακό τρόπο να κερδίσει την Μπεσίκτας (3-1) και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ο Δικέφαλος του βορρά πέτυχε μέχρι το 30′ τρία γκολ, με τον Τζόλη να βρίσκει δίχτυα δύο φορές και να μοιράζει το τρίτο!

Στο παιχνίδι:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά από το πρώτο λεπτό και με τους Πέλκα, Γιαννούλη και Τζόλη έβαλε δύσκολα στην Τούρκικη ομάδα.

Μάλιστα, μόλις στο 7′, ο Σβαμπ έδωσε εξαιρετική κάθετη πάσα στο Γιαννούλη από τα αριστερά, εκείνος την «έσπασε» παράλληλα εντός της μεγάλης περιοχής στον Τζόλη κι αυτός με άψογο πλασέ, έστειλε την μπάλα στο απέναντι «γάμα» του Ντεστάνογλου για το 1-0.

Στο 24′ ο δικέφαλος βρήκε και δεύτερο γκολ!

Ο Άκπομ έκανε κίνηση από τα αριστερά, ο Σβαμπ τον είδε και του πάσαρε, με τον Άγγλο σέντερ φορ να βρίσκει τον Τζόλη στο ύψος της μικρής περιοχής και τον Έλληνα επιθετικό να γράφει το 2-0.

Το τρίτο… χτύπημα των ασπρόμαυρων ήρθε στο 30′ με… σεμιναριακή αντεπίθεση και εκτελεστή τον Πέλκα, μετά από ασίστ του Χρήστου Τζόλη!

Η Μπεσίκτας βρήκε το ψυχικό σθένος και απάντησε στο 37′ με τον Λάριν, μετά από σέντρα τους Λενς από τα δεξιά, γράφοντας το 3-1.

Στο 41′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Τσούμπα Άκπομ, ωστόσο ο ίδιος δεν κατάφερε να το μετατρέψει σε γκολ, με τον τερματοφύλακα των «Τούρκων» να απομακρύνει σε κόρνερ.

Το σκορ δεν άλλαξε έως και το ημίχρονο και ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο γκολ (3-1).

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, ο ρυθμός όπως ήταν λογικό, έπεσε αισθητά, με την Μπεσίκτας να διατηρεί την κατοχή και τον δικέφαλο να αμύνεται και να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα.

Στο 57′ ο Άκμπομ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ντεστάνογλου, ενώ στο 66′ ο Τζόλης έστειλε την μπάλα λίγο άουτ σε καλή θέση εντός της μεγάλης περιοχής.

Στο 73′ ο Ν’κούντου βρήκε δίχτυα, αλλά υποδείχτηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.

Τίποτα δεν άλλαξε εντυπωσιακά μέχρι και το φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν και τους «οικοδεσπότες» να αμύνονται αρκετά καλά.

Έτσι, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να σφραγίσουν τη νίκη και να πάρουν το εισιτήριο… της πρόκρισης!

ΠΑΟΚ (Αμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς – Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Ίνγκασον – Γιαννούλης, Ροντρίγκο (Λημνιός 44′ λ.τρ.), Σβαμπ, Ελ Καντουρί – Τζόλης (Ζαμπά 84′), Πέλκας (Εσίτι 76′), Άκπομ.

Μπεσίκτας (Σερτζέν Γιαλσίν): Ντεστάνογλου, Ν’ Σακαλά (Ουμούτ 82′), Σίλβα Σόουζα, Βίντα, Λενς, Χούτσινσον, Γιουσάλ, Μπόϊντ (Οζιάκουπ 46′), Μενσά (Τοκόζ 69′), Ν’ Κουντού, Λαρίν.