Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76-81: Κερδίζει στο ΣΕΦ με όλους τους τρόπους!

Με μεγάλη ανατροπή κέρδισε ο Παναθηναϊκός μέσα στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό με 81-76

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο ντέρμπι «αιωνίων» με σκορ 81-76 του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League.

Στο ντέρμπι των ανατροπών, η… μπίλια έκατσε στον Παναθηναϊκό, ο οποίος πραγματοποίησε κυριαρχική εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο και επέστρεψε από το -15, δίνοντας τέλος στο εφετινό αήττητο σερί του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να επιτίθεται και να προηγείται 12-3 με πόντους από τους Βεζένκοφ, Ντόρσεϊ, Φαλ και Ουόκαπ, ενώ ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια περιόρισε τους «ερυθρόλευκους» και προηγήθηκε 15-14 στο τέλος της περιόδου. Ο Σαντ Ρος ήταν ο παίκτης που άλλαξε τον ρυθμό, ενώ πόντους προσέφεραν και οι Παπαπέτρου, Πέρι, Παπαγιάννης και Νέντοβιτς.

Το ματς είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο +3 (16-19) με τους Σαντ Ρος και Νέντοβιτς να σκοράρουν. Με σερί 9-0 από τους Ζαν Σαρλ, ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 27-21, ωστόσο οι «πράσινοι» βρήκαν τις απαντήσεις με τους Παπαγιάννη, Κασελάκη, Σαντ Ρος και Μέικον (29-29). Με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5 (36-31), ενώ το ημίχρονο έληξε 33-36 με βολές του ΜακΚίσικ.

Με τον Παπαπέτρου να βρίσκει σίδερο σε διαδοχικά σουτ, ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να μεγαλώσει το προβάδισμά του στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ντόρσεϊ και Παπανικολάου έβαλαν μεγάλα τρίποντα για την ισοφάριση (41-41 στο 22′), ο Φαλ κάρφωσε για το προσπέρασμα και ο Πρίφτης κάλεσε timeout πριν καν δει το καλάθι του Γάλλου σέντερ. Με αυτόν στο παρκέ όλα ήταν διαφορετικά για τους Πειραιώτες, αυτός έβαλε και το γκολ-φάουλ για το 48-43, με, τον Μέικον να είναι αρνητικός και την διαφορά να εκτοξεύεται στους 13 (56-43 στο 28′) προς τα τέλη της τρίτης περιόδου.

Ένα γρήγορο 0-7 του Παναθηναϊκού μάζεψε πολύ γρήγορα τη διαφορά στο ξεκίνημα της τέταρτης (61-55 στο 32′), με τον Παπαπέτρου να βάζει μεγάλο σουτ για το 67-62 στο 35′ και τον Νέντοβιτς να στέλνει το παιχνίδι στην κατοχή με λέι-απ στην επόμενη φάση. Ο Σέρβος έβαλε μπροστά την ομάδα του (70-69) με τρίποντο από τη γωνία, πριν ο Κασελάκης σκοράρει για το 70-73 από καταπληκτική ασίστ του Νέντοβιτς στο 38′, πριν ο σούπερ σταρ του Παναθηναϊκού ευστοχήσει σε απίθανο τρίποντο υπό πίεση για το 72-76. Αμέσως μετά έκανε το πέμπτο του φάουλ και αποχώρησε, με τον Παπανικολάου να μειώνει στους δύο με βολές και τον Σαντ-Ρος να βάζει ακόμη ένα μεγάλο σουτ για το 74-79 από την δεξιά γωνία.

Αυτό το σουτ του Κουβανού έκρινε τον αγώνα, καθώς ο Ντόρσεϊ τα έκανε στην επόμενη φάση όλα λάθος, με αποτέλεσμα οι πράσινοι να φύγουν νικητές από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81.