Ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Τρίπολη με… υπογραφή Πασχαλάκη!

Όντας απόλυτα κυνικός ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εκτός έδρας με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Super League.

Οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν αρκετά δυνατά την αναμέτρηση, αναλαμβάνοντας από την αρχή την κατοχή της μπάλας. Μάλιστα, θα μπορούσαν να έχουν πάρει από νωρίς το προβάδισμα, καθώς στο 2’ ο Μιτρίτσα αρχικά και ο Μουργκ στη συνέχεια απείλησαν την εστία του Παπαδόπουλου. Μετά το δεκάλεπτο ο Αστέρας κατάφερε να ανεβάσει στροφές και να ισορροπήσει την εικόνα του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πάτησαν πολύ καλύτερα, με τον Σίτο να χάνει σε δύο (18’ και 21’) περιπτώσεις να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.

Στο 26’ μετά από λάθος της αμυντικής γραμμής ο Μπίσεσβαρ έγινε κάτοχος της μπάλας, μπήκε στην περιοχή και κέρδισε το πέναλτι – που υποδείχθηκε μετά από την εξέταση της φάσης στο VAR – από τον Κανελλόπουλο, με τον Βιεϊρίνια να εκτελεί σωστά για το 0-1. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να παγώσει τον ρυθμό και να πιέσει, με την τελευταία ευκαιρία να ανήκει στον Αστέρα, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει εντυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ του Καπίγια.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι δύο ομάδες αναλώθηκαν αρχικά σε παιχνίδι κέντρου, με τους ποδοσφαιριστές του Μίλαν Ράσταβατς να κερδίζουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι από το 50’ και για ένα δεκάλεπτο, απείλησαν διαδοχικά από στημένες φάσεις, με τον Πασχαλάκη να κρατάει σε δύο περιπτώσεις ανέπαφή την εστία του. Και ενώ η ομάδα της Τρίπολης συνέχισε να πιέζει, ο Δικέφαλος μετά από μια εξαιρετική αντεπίθεση στο 63’ απείλησε με τον Πίτσου να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Σφιντέρσκι, ενώ στην επόμενη φάση οι Κούρτιτς και Μπίσεσβαρ δεν μπόρεσαν να σκοράρουν από πλεονεκτική θέση.

Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, ο Δικέφαλος έχοντας εξαιρετική τακτική συμπεριφορά και τη βοήθεια από τον πάγκο – με τις αλλαγές του Λουτσέσκου – , κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Πασχαλάκη. Στο 86’ ο Αστέρας έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, όταν ο Μπαράλες είδε την κεφαλιά του να σταματάει στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πασχαλάκη και πάλι να σώζει την εστία του με διπλή επέμβαση

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Καρμόνα (66’ Γκαρσία), Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρες (81’ Τασουλής), Βαλιέντε, Κανελλόπουλος (66’ Σανταφέ), Κρέσπι, Σίτο (66’ Γκόμεζ), Καπίγια (82’ Μπενίτο), Μπαράλες.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (52’ Σοάρες), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (72’ Εσίτι), Κούρτιτς, Μουργκ (79’ Ζίβκοβιτς), Μπίσεσβαρ, Μιτρίτσα (78’ Αουγκούστο), Σφιντέρσκι (78’ Άκπομ).