Νίκη εξάδας για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Ξάνθης στα Πηγάδια με 1-0 και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για να βρίσκεται στην εξάδα. Στην τέταρτη θέση βρίσκονται πλέον οι ”πράσινοι”.

Η ακριτική ομάδα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο ”εγκλωβίζοντας” τον Παναθηναϊκό με το ασφυκτικό πρέσινγκ της. Ωστόσο, μετά το 10λεπτό οι ”πράσινοι” πάτησαν κάτω τη μπάλα και κατάφεραν να απειλήσουν στο  13’, αρχικά με τον Μακέντα και εν συνεχεία με το σουτ του Χατζηγιοβάνη που βρήκε στον Πούγγουρα και πέρασε άουτ.

Το «τριφύλλι» είχε επιβάλλει το ρυθμό του μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δημιουργούσε ρήγματα κυρίως από την πλευρά του Χατζηγιοβάνη και έφτανε με καλές προϋποθέσεις έξω από την περιοχή του Αμπάντ, πλην όμως δεν είχε στο ενεργητικό του τη σωστή τελική πάσα.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στο δεύτερο μέρος και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 50ο λεπτό  με μία εξαιρετική έμπνευση του Ζαχίντ που μετουσίωσε σε γκολ με ιδανικό πλασέ ο Μακέντα.

Έκτοτε, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Διούδη και έμεινε το τελικό 0-1.