Μουντιάλ 2022, Ιαπωνία-Κροατία 1-1 (1-3 πέναλτι): Στους «8» με ήρωα τον Λιβάκοβιτς που έπιασε 3 πέναλτι οι Κροάτες

Μουντιάλ 2022, Ιαπωνία-Κροατία 1-1 (1-3 πέναλτι)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά, της, Ντόμινικ Λιβάκοβιτς η Κροατία κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της μαχητικής Ιαπωνίας στα πέναλτι, παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Μουντιάλ του Κατάρ.

Η χρβάτσκα, με τον πορτιέρο της να αποκρούει τρία πέναλτι, επιβλήθηκε με 3-1 (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση) των «μπλε σαμουράι» και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στα προημιτελικά, που θα προκύψει από το ζευγάρι Βραζιλία-Νότια Κορέα.

Οι Ασιάτες άνοιξαν το σκορ στο 43ο λεπτό με τον Μαέντα, ωστόσο στο 55′ ο Πέρισιτς με ωραία κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, που έμελλε να διατηρηθεί μέχρι το τέλος.

Ιαπωνία-Κροατία 1-1

Γκολ: 43′ Μαέντα (Ιαπωνία), 55′ Πέρισιτς (Κροατία)