Μουντιάλ 2022: Αργεντινή – Ολλανδία ο πρώτος προημιτελικός στο Κατάρ

Η Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι με την Ολλανδία του Ντένζελ Ντάμφρις θα «κοντραριστούν» στον προημιτελικό του Μουντιάλ του 2022 στο Κατάρ.

Η Ολλανδία επικράτησε με 3-1 των ΗΠΑ, η Αργεντινή με 2-1 την Αυστραλία και θα παίξουν την Παρασκευή (9/12) στις 21:00 για μια θέση στον ημιτελικό του τουρνουά.

Μενού με τελικό, ημιτελικό και προημιτελικό!

Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί πέντε φορές σε Παγκόσμιο Κύπελλο με κορυφαία στιγμή τον τελικό του 1978 όπου η Αργεντινή του Κέμπες είχε επικρατήσει με 3-1 και είχε κατακτήσει το παρθενικό της τρόπαιο.

Για πρώτη φορά έπαιξαν το 1974 στη φάση των ομίλων με την Ολλανδία του Κρόιφ να επικρατεί με 4-0. Ο μοναδικός προημιτελικός που έχουν παίξει είναι αυτός του 1998 στα γήπεδα της Γαλλίας με την Ολλανδία να επικρατεί με 2-1.

Το 2006 συναντήθηκαν στους ομίλους και έμειναν στο 0-0 και το 2014 κοντραρίστηκαν στον ημιτελικό με την Αργεντινή μετά από το 0-0 της παράτασης να κερδίζει με 4-2 στα πέναλτι.

Συνολικά σε 5 αγώνες, η Ολλανδία έχει 2 νίκες, 1 η Αργεντινή και 2 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα (δεν μετράει το παιχνίδι που κρίθηκε στα πέναλντι ως νίκη).

Αναλυτικά το πρόγραμμα στα νοκ άουτ παιχνίδια του Μουντιάλ 2022

Φάση των 16

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου

17:00 Ολλανδία – ΗΠΑ 3-1, (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+
21:00 Αργεντινή – Αυστραλία 2-1, (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου

17:00 Γαλλία – Πολωνία, (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+
21:00 Αγγλία – Σενεγάλη, (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου

17:00 Ιαπωνία – Κροατία (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+
21:00 Βραζιλία- Νότια Κορέα, (974 Stadium, Ντόχα) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+

Τρίτη 6 Δεκεμβρίου

17:00 Μαρόκο-Ισπανία (Στάδιο Education City, Ντόχα) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+
21:00 Πορτογαλία – Ελβετία, (Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1

Προημιτελικά

Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου

17:00 Ιαπωνία / Κροατία – Βραζιλία / Νότια Κορέα (Β) (Στάδιο Education City, Ντόχα) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+
21:00 Ολλανδία – Αργεντινή (Α) (Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου

17:00 Μαρόκο / Ισπανία – Πορτογαλία / Ελβετία (Δ) (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+
21:00 Αγγλία / Σενεγάλη – Γαλλία / Πολωνία (Γ) (Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+

Ημιτελικά

Τρίτη 13 Δεκεμβρίου
21:00 Ολλανδία / Αργεντινή – Ιαπωνία / Κροατία – Βραζιλία / Νότια Κορέα (Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου
21:00 Αγγλία/Σενεγάλη ή Γαλλία/Πολωνία – Μαρόκο/Ισπανία ή Πορτογαλία/Ελβετία (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+

Μικρός τελικός

Σάββατο 17 Δεκεμβρίου (17:00) (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+

Τελικός

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου (17:00)(Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+