Ματσάρα και ισοπαλία στην Κρήτη για ΟΦΗ και ΑΕΚ

Μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα που τα είχε… όλα ο ΟΦΗ αν και βρέθηκε να χάνει με τρία γκολ κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην ΑΕΚ, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 3-3.

Οι «κιτρινόμαυροι» από τα πρώτα λεπτά πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και στο 15ο λεπτό ο Αραούχο με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι που στα επόμενα λεπτά πίεσαν για το δεύτερο γκολ, στο 36’ έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της κόκκινης κάρτα που είδε ο Λιβάι Γκαρσία μετά από το δυνατό μαρκάρισμα του Λάμπρου. Η αποβολή ωστόσο δεν στοίχησε στην ΑΕΚ, η οποία στο 41’ έκανε το 0-2 με τον Τσούμπερ.

Η κυριαρχία της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τον ΟΦΗ ωστόσο να έχει διάθεση για να επιτεθεί. Στο 65’ ο Ανσαριφάρντ ανέβασε και άλλο τον δείκτη του σκορ. Με το σκορ στα επίπεδα του 0-3, οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρίας στους Κρητικούς να αντιδράσουν. Αρχικά, στο 79’ ο Νέιρα μείωσε το σκορ, ενώ πέντε λεπτά αργότερο και πάλι ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-3. Τα τελευταία λεπτά πήραν δραματικό χαρακτήρα, με τον ΟΦΗ τελικά να φτάνει στην ισοφάριση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βούρο.