Κρίμα και άδικο – Αποκλεισμός στην παράταση για τον μαχητικό Άρη!

Κάνοντας κατάθεση ψυχής και αγωνιστικότητας ο Άρης επικράτησε με 2-0 της Αστάνα στην κανονική διάρκεια του αγώνας, στέλνοντας την πρόκριση στην παράταση. Εκεί τελικά οι Καζάκοι βρήκαν το γκολ και πανηγύρισαν.

Με την έναρξη της αναμέτρησης, οι παίκτες του Άκη Μάντζιου κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, περιορίζοντας τους Καζάκους σε παθητικό ρόλο στα μισά του γηπέδου. Χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα είναι ότι η κατοχή της μπάλας από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο βρίσκονταν για τους «κιτρινόμαυρους» στο 83%. Ωστόσο αυτό, δεν συνδυάστηκε με κάποιο γκολ, καθώς στις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν οι Φαμπιάνο και Μπεναλουάν δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Το φεστιβάλ χαμένων ευκαιριών για τους γηπεδούχους συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τους Μάνο και Μπρούνο Γκάμα να απειλούν από πλεονεκτική θέση. Τελικά και αφού η πίεση του Άρη αυξήθηκε ακόμα περισσότερο, το γκολ ήρθε στο 36ο λεπτό με τον Μάνο να σκοράρει με προβολή μετά την κακή αντίδραση του Νεπογκόντοφ σε κεφαλιά του Φαμπιάνο. Έχοντας το προβάδισμα, ο Άρης προσπάθησε να φανεί εκ νέου απειλητικός, με την Αστάνα ωστόσο να παγώνει το παιχνίδι και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 1-0.

Ο Άρης ξεκίνησε το δεύτερο μέρος όπως τελείωσε το πρώτο, ελέγχοντας την κατοχή της μπάλας και προσπαθώντας να βρει τους διαδρόμους για την αντίπαλη περιοχή. Οι ευκαιρίες ωστόσο που δημιουργήθηκαν από τους γηπεδούχους δεν οδήγησαν σε κάποιο γκολ, με τους Σάσα, Μπερτόγλιο, Μαντσίνι και Φαμπιάνο να σπαταλάνε  τις καλές στιγμές.  Με την πάροδο του χρόνου και ειδικά μετά το 65ο λεπτό, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, πράγμα που έδωσε την ευκαιρία στην Αστάνα να επισκεφτεί την περιοχή του Άρη, με τον Ντένις να έχει απάντηση στο σουτ του Γιουτζένιο. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν την προσπάθειά τους και τελικά δικαιώθηκαν στο 78’ με τον Λούκας Σάσα να σκοράρει με κεφαλιά για το 2-0 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπρούνο Γκάμα.

Στο τελευταία κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες του Μάντζιου έχοντας τη ψυχολογία και τη βοήθεια της κερκίδας είχαν την πρόθεση να εγκατασταθούν στην αντίπαλη περιοχή, αλλά η αποβολή του Ματέο Γκαρσία στο 86’ τους υποχρέωσε να αμυνθούν. Μάλιστα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φάμπρι δεν είδε την παράβαση πέναλτι πάνω στον Μπερτόγλιο. Έτσι, το 2-0 ήταν το τελικό σκορ του 90λέπττου, οδηγώντας την πρόκριση στον επιπλέον χρόνο της παράτασης.

Σε αυτόν, η εικόνα ήταν ισορροπημένη, με την Αστάνα στο 100’ να απειλεί με τον Αϊμπέτοφ και τον Ντένις να αποκρούει θεαματικά, έχοντας και τη βοήθεια του δοκαριού. Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Μάνου να βρεθεί σε θέση βολής αλλά ο Ζουρίτσκι του είπε «όχι». Στον επιπλέον χρόνο του ημίωρου, ο Άρης απείλησε σε διπλή φάση με τον Γκάμα, αλλά το γκολ να μην έρχεται. Τελικά, η Αστάνα ήταν αυτή που σκόραρε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, δίνοντας την πρόκριση στους Καζάκους.

ΑΡΗΣ: Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Σάσα, Ματίγια (83’ Τζέγκο), Μαντσίνι (66’ Γκαρσία), Μπερτόλιο (115’ Χαϊροβιτς), Γκάμα, Μάνος (102’ Μπρούνο).

ΑΣΤΑΝΑ: Νεπογκόντοφ (91’ Ζαρούτσκι), Ρουκάβινα, Μπίτρι, Τομάσεβιτς, Μπαΐσεμπέκοφ, Εμπόνγκ, Κουάτ (64’ Γκούρμαν), Τσουπέρκα, Μπετσιράι (46΄Καντέτε), Γιουτζένιο, Μπαρσεγκιάν (79’ Αϊμπέτοφ).