Καρδίτσα-Κολοσσός Ρόδου 59-57: Ένα ασύλληπτο buzzer beater του Μπέιτμον έφερε την ιστορική νίκη για τους «Καρδιτσιώτες»

Καρδίτσα-Κολοσσός Ρόδου 59-57

Ένα ασύλληπτο buzzer beater τρίποντο του Μπέιτμον από το κέντρο χάρισε στην Καρδίτσα τη νίκη (59-57) επί του Κολοσσού, που είναι και η πρώτη της ιστορίας της στην Basket League!

Το ματς

Πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο και από τις δύο ομάδες με το 5-5 να μένει μέχρι και 1:20’’ πριν τη λήξη. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Κολοσσός έκανε ένα μίνι ξέσπασμα για το +6 (5-11), με τον Μπέιτμον να διαμορφώνει το 8-11.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Ροδίτες όχι μόνο διατηρούσαν το προβάδισμά τους, αλλά έφτασαν στο +10 (12-22), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +12 (19-31).

Το καλάθι του Χρυσικόπουλου πήγε τον Κολοσσό στο μέγιστο +14 (19-33) στην αρχή του δεύτερου μέρους, με την Καρδίτσα να… σπάει το ρόδι έξω από τα 6,75μ. και να κάνει επιμέρους σκορ 10-2, που την έφερε αρχικά στο -6 (29-35), στο 24’.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι απέκτησαν το μομέντουμ και με μπροστάρη τον Πρίτζετ πήγαν στο +3 (40-37), στο 28’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά «αφυπνίστηκε» ο Σταρκς και έτσι οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +4 (40-44).

Με 6-0 μπήκε η Καρδίτσα στην τέταρτη περίοδο για το προβάδισμα (46-44), με τους Όσμπορν και Γιαννόπουλο να απαντούν με δικό τους 8-0 για το +6 (46-52), στο 34’. Έκτοτε, οι Ροδίτες είχαν σταθερά το προβάδισμα και ήταν στο +4 (52-56), στο 38’.

Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έκαναν διαδοχικά λάθη, με την Καρδίτσα να μειώνει στο καλάθι (54-56) με τον Μπέιτμον, ο οποίος κέρδισε και τρεις βολές στα 3,7’’ πριν από τη λήξη και κάνοντας 2/3 ισοφάρισε σε 56-56.

Στην τελευταία επίθεση ο Όσμπορν έκανε 1/2 βολές στα 2,3’’ με τον Μπέιτμον να πετά την μπάλα από το κέντρο και να δίνει τη νίκη στην Καρδίτσα με το τελικό 59-57!

Τα δεκάλεπτα: 8-11, 19-31, 40-44, 59-57

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μπόχαϊμ 7 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Μπέιτμον 20 (3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάντερ 3 (0/6 σουτ), Αγραβάνης (0/3 σουτ), Κώττας, Πρίτζετ 12 (1/5 τρίποντα), Ντελόριε 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Τσούκας 4, Γκάμπροβσεκ 2, Πεφάνης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 4 (7 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 1, Κατσίβελης 2 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τιγκ (0/3 σουτ), Γιαννόπουλος 11 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σταρκς 12 (6/13 δίποντα, 6 λάθη, 4 κλεψίματα), Μορέιρα 4, Όσμπορν 16 (9 ριμπάουντ), Μπιλλής 5 (1), Μπαρσέλο 2.