Ιταλία: «Τριάρες» για Ρόμα-Μίλαν – Μεγάλες νίκες για Νάπολι-Ίντερ

Ιταλία

Η Ρόμα πέρασε… αέρας από το Τορίνο, νικώντας την Πρωταθλήτρια Γιουβέντους ενώ η Ίντερ κέρδισε στο Μπέργκαμο την Αταλάντα με 0-2 και τερμάτισε στην 2η θέση, με τους ηττημένους να είναι στην 3η θέση, αφού η Λάτσιο έχασε με 3-1 στην Νάπολη.

Η Ρόμα με κορυφαίο τον Περότι πήρε ένα διπλό… τιμής μέσα στο Τορίνο επί της Πρωταθλήτρια Γιουβέντους που παρατάχθηκε με απουσίες.

Ο Ιγκουαίν άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά, αλλά η συνέχεια ανήκε στην Ρόμα, η οποία ισοφάρισε με τον Κάλινιτς στο 23ο λεπτό, ενώ με πέναλτι του Περότι στο 44ο έκανε την ανατροπή στο πρώτο ημίχρονο (1-2).

Ο άσος της Ρόμα έκανε το 1-3 στο 52ο λεπτό, η Γιουβέντους προσπάθησε να μειώσει και να επιστρέψει στον αγώνα αλλά αυτό δεν κατέστη δυνατόν.

Τριάρα για Μίλαν

Η Μίλαν δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα για να κερδίσει την Κάλιαρι με 3-0 και να ολοκληρώσει το πρωτάθλημα στην 6η θέση. Οι Μιλανέζοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Κλάβαν στο 10ο λεπτό, ενώ είχε την ευκαιρία να… καθαρίσουν τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο.

Αλλά ο Ιμπραίμοβιτς δεν νίκησε τον τερματοφύλακα της Κάλιαρι στο πέναλτι που εκτέλεσε στο 45ο λεπτό. ο Ζλάταν όμως… θύμωσε και πέτυχε με γκολάρα το 2-0 στο 55ο λεπτό, με τον Καστιγιέχο να κάνει το 3-0 στο 57ο λεπτό.