Euroleague, Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 93-97 (2η παράταση): Κρίμα κι άδικο

Euroleague, Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης

Ένας Παναθηναϊκός με όπλο την εντυπωσιακή του άμυνα, οδήγησε την πανίσχυρη Ρεάλ σε δύο παρατάσεις, όμως στο τέλος δεν άντεξε και ηττήθηκε με 93-97.

Ο Βάλτερ Ταβάρες με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ έκανε τα πάντα στο παιχνίδι, όμως ο Αμπάλντε (19π.) έκανε τη διαφορά τις δύο παρατάσεις με πολλά κρίσιμα καλάθια και ουσιαστικά υπέγραψε το διπλό της ομάδας του.

Για το τριφύλλι που κυριολεκτικά τα έδωσε όλα ο Νεμάντια Νέντοβιτς με 27 και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 18 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μακ, Φόστερ, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Παπαγιάννη, ενώ οι πέντε πρώτοι για τη Ρεάλ Μαδρίτης ήταν οι Λαπροβίτολα, Αμπάλντε, Ντεκ, Ράντολφ και Ταβάρες.

Η Ρεάλ ξεκίνησε με σερί 4-0 εκμεταλλευόμενη την αστοχία και κάποια λάθη του Παναθηναϊκού, όμως οι «πράσινοι» τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο βρήκαν εύκολα καλάθια και με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες προηγήθηκαν με 11-9 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός είχε μπει με το μαχαίρι στα δόντια σε ότι αφορά την αμυντική του προσήλωση και την ενέργεια που έβγαζε πάνω στο παρκέ, στοιχείο που αντικατοπτρίζονταν ξεκάθαρα στο σκορ που είχε διαμορφωθεί στο 13-11 στο 8’.

Η πρώτη περίοδος χαρακτηρίζονταν από πολλές μονομαχίες και λιγότερη ποιότητα, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να εξελίσσεται όπως ακριβώς ήθελε η ομάδα του Γιώργου Βόβορα που έκλεισε την πρώτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (15-14).

Ότι έκανε σε όλη την πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν το έκανε στα πρώτα δύο λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου. Έτσι η Ρεάλ άρχισε να βγάζει την περίσσια ποιότητά της στο παρκέ και με τρίποντο του Τόμπκινς διαμορφώθηκε το 17-23 (12’) αναγκάζοντας τον Γιώργο Βόβορα να καλέσει τάιμ άουτ.

Οι «πράσινοι» μετά τη διακοπή επανέφεραν την καλή τους άμυνα σταματώντας τον επιθετικό οίστρο των φιλοξενούμενων, αλλά το 0/9 τρίποντα δεν άφηναν τον Παναθηναϊκό να πάρει εκ νέου το προβάδισμα.

Παρόλα αυτά το «τριφύλλι» βρήκε σκορ κοντά στο καλάθι με τον Μπέντιλ και μείωσε σε 22-23, πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου στο δεύτερο μισό της περιόδου, το χαμηλό σκορ παρέμεινε,

όπως και η αστοχία των δύο ομάδων κυρίως πίσω από τη γραμμή των 6.75 (1/11 για τον ΠΑΟ και 3/16 για τη Ρεάλ) και κάπως έτσι οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ με 29-33.

Η Ρεάλ μπήκε με ομρή για να τελειώσει την υπόθεση-νίκη με τον Ταβάρες να κερδίζει μάχες σ’άμυνα κι επίθεση. Ο Παναθηναϊκός είχε εγκλωβιστεί και δεν μπορούσε να σημειώσει καλάθι, χωρίς να φτύσει αίμα.

Μάλιστα ήταν τόσο ευδιάκριτο, που ο Παπαγιάννης αναγκάστηκε να επιχειρήσει πέντε συνεχόμενα σουτ, αφού δεν υπήρχε άλλη επιλογή.

Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν μπερδεμένοι, αγχωμένοι, χωρίς νεύρο κι αυτό η Ρεάλ το εκμεταλεύτηκε με τους Ράντολφ και Ταβάρες. Ευτυχώς ένα 4-0 του τριφυλλιού, έριξε τη διαφορά στο μείον οχτώ (48-56) και υπήρχε ακόμα ένα δεκάλεπτο, για να δούμε αν ο Παναθηναϊκός, είχε αντοχές για την έκπληξη.

Ο Γιώργος Βόβορας έδειξε ν’αλλάζει τακτική και να ζητάει γρήγορες επιθέσεις από τους παίκτες του. Ο Νέντοβιτς με γκολ-φάουλ και ο Μήτογλου με δίποντο, έριξαν τη διαφορά στους τρεις πόντους και ξαφνικά είχαμε ντέρμπι στο ΟΑΚΑ. Οι πράσινοι είχαν ανεβάσει ρυθμούς, ο Νέντοβιτς ζεστάθηκε και το 60-62 ήταν γεγονός. Μάλιστα ο θετικός Φόστερ με μία βολή μείωσε στον πόντο, όμως ο εκπληκτικός Ράντολ, πλήγωσε τον Παναθηναϊκό μ’λενα κλασικό fade away για το 61-64.

Ευτυχώς οι Ισπανοί παρέμειναν άστοχοι από την περιφέρεια και ο Παναθηναϊκός με νέο γκολ-φάουλ του Νέντοβιτς, κρατήθηκε στη διεκδίκηση της νίκης, ενώ με ωραίο καλάθι του Παπαπέτρου το 66-66 ήταν γεγονός.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 68-66, όμως τρεις επιθέσεις πετάχτηκαν στον κάλαθο των αχρήστων και με 25 δεύτερα, η Ρεάλ είχε την ποιότητα να φύγει με τη νίκη.

Ο Τόμπκινς αστόχησε σ’ακόμη ένα τρίποντο, όμως με φόλοου ο Γιουλ, ισοφάρισε σε 68-68, όμως με 14 δεύτερα υπήρχε χρόνος για να πάρει τη νίκη το τριφύλλι. Δυστυχώς ο Νέντοβιτς έκανε μία τρύπα στο νερό και το ματς οδηγήθηκε σε πεντάλεπτη παράταση.

Ο Παναθηναϊκός μ’ένα γρήγορο 5-0 σερί, ξεκόλλησε απ΄την μεγάλη του αντίπαλο, όμως είχε ακόμα πολύ δρόμο και ενέργεια να σπαταλήσει, για να πανηγυρίσει μία σπουδαία νίκη.

Φυσικά οι Μαδριλένοι μ’ένα δικό τους 4-0, μείωσαν στην ελάχιστη τιμή τη διαφορά, ενώ και ο Ρος έκανε το πέμπτο του φάουλ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Ρεάλ να κάνει ένα 5-0 και το 75-77 ήταν γεγονός με 1:20 ν’απομένει για τη λήξη του αγώνα.

Ο Νεμάντι Νέντοβιτς κέρδισε δύο βολές στις οποίες ευτστόχησε και το 77-77 άφηνε όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Ο Αμπάλντε μ’ένα σόλο, έκανε το 77-79, όμως τίποτα δεν είχε κριθεί,α φού απέμενε μία κατοχή για τον Παναθηναϊκό.

Ο Λευτέρης Μποχψρίδης με δύο βολές και κερδισμένο επιθετικό φάουλ, εξασφάλισε στον ΠΑΟ ακόμα πέντε λεπτά, όμως το ρεζερβουάρ, είχε αρχίσει να τελειώνει επικίνδυνα.

Οι δύο αντίπαλοι ήταν εμφανώς κουρασμένοι, όμως οι Μαδριλένοι όντας πιο έμπειροι, πήραν προβάδισμα τριών πόντων με τον Αμπάλντε, όμως με τρίποντο του Νέντοβιτς και κάρφωμα του Παπαγιάννη, ο Παναθηναϊκός έμεινε ζωντανός στη νίκη, αν και τα σφυρίγματα έγερναν προς ισπανική μεριά.

Με δύο βολές του Ντεκ η Ρεάλ ουσιαστικά σφράγισε το διπλό της, αφού το 85-91 δύσκολα μπορούσε ν’ανατρεπεί μέσα σε 1:11. Ο Παναθηναϊκός και προς τιμήν του δεν παράτησε την αναμέτρηση, όμως ο Αμπάλντε σημείωσε άλλο ένα μεγάλο καλάθι και το συν πέντε φάνταζε τεράστια εκείνη την ώρα.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68, 79-79, 93-97