Ελλάδα – Β. Ιρλανδία 3-1: Επιστροφή στις νίκες με…. ουσία και θέαμα!

Με πέντε νίκες σε έξι αγώνες ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η Εθνική στον 2ο όμιλο της League C του Nations League, η επόμενη διοργάνωση του οποίου θα τη βρει στην «αποπάνω» κατηγορία (League B).

Η ελληνική ομάδα νίκησε στο «Γεώργιος Καμάρας» της Ριζούπολης με 3-1 τη Βόρεια Ιρλανδία, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής κι έστειλε την αντίπαλό της στα πλέι άουτ παραμονής, τον Μάρτιο του 2024, καθώς οι Βορειοϊρλανδοί υστερούσαν στην ισοβαθμία με την Κύπρο.

Ο Πέλκας με έξυπνη κεφαλιά μετά από αμυντικό λάθος των Βρετανών άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 18′ με τον Λέιβερι. Στο δεύτερο ημίχρονο πια, ο Μασούρας έκανε το 2-1 στο 55′ μετά από ωραίο ομαδικό συνδυασμό, ενώ το κερασάκι στην 5η νίκη της Ελλάδας στο γκρουπ, έβαλε ο Μάνταλος στο 80′ με το πιο ωραίο γκολ της βραδιάς!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φίλιπ Γκλόβα (Σλοβακία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάνταλος – Φλάναγκαν, ΜακΚαν

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος (90΄+3 Γούτας), Μασούρας (76΄ Χατζηγιοβάνης), Μπακασέτας (76΄ Μπουχαλάκης), Ιωαννίδης (67΄ Δουβίκας), Πέλκας (67΄ Φούντας).

ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ (Ίαν Μπάρακλο): Πίκοκ-Φάρελ, Μπράντλεϊ (68΄ Τσαρλς), Φλάναγκαν, Έβανς, Λιούις (77΄ Φέργκιουσον), ΜακΝερ, ΜακΚαν, Ντέιβις, Τόμπσον (9΄ Σάβιλ), Μαγκένις (77΄ ΜακΜέναμιν), Λέιβερι (68΄ Γουάιτ).