Ελλάδα – Ισπανία 86-70: Μαγεψε ο Γιάννης Αντετονκουμπο

Ελλάδα – Ισπανία

Η Εθνική ομάδα ήταν φανταστική στο πρώτο δεκάλεπτο. Περιόρισε αμυντικά τους Ισπανούς, έτρεξε στην επίθεση και βρήκε πολλές λύσεις με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Μετά το 7-7 που διαμορφώθηκε με πόντους του Γιάννη και του Κώστα, η Ελλάδα βρήκε ρυθμό και ξέφυγε ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το άκρως εντυπωσιακό 31-13.

Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Καλάθης, Αγραβάνης και Θανάσης προσέφεραν σε άμυνα και επίθεση, με την Εθνική να κερδίζει το χειροκρότημα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η «επίσημη αγαπημένη» συνέχισε να παίζει πολύ καλή και ασφυκτική άμυνα με αποτέλεσμα να διατηρήσει την υπέρ της διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Επιθετικά η συγκομιδή περιορίστηκε, καθώς οι Ισπανοί έκλεισαν τους διαδρόμους την ώρα που ο Δημήτρης Ιτούδης ανακάτεψε την τράπουλα και έδωσε χρόνο στους Κασελάκη, Μποχωρίδη.

Με πόντους του Αγραβάνη, του Γιάννη Αντεοκούνμπο και του Παπανικολάου η Ελλάδα βρέθηκε στο +20 (36-16), ενώ η Ισπανία μείωσε με πέντε γρήγορους πόντους του Μπράουν.

Η ισορροπία αποκαταστάθηκε με τον Γιάννη να σκοράρει εκ νέου και τον Λαρεντζάκη να πετυχαίνει τρίποντο.

Στη συνέχεια η Ισπανία μείωσε τη διαφορά με πρωταγωνιστές τα αδέρφια Ερνανγκόμεθ. Έτσι, το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 50-35 υπέρ της Ελλάδας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός της Ελλάδας έπεσε, η εθνική δεν βρήκε εύκολα καλάθια και έχασε τη συγκέντρωσή της στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να μειώσουν.

Μετά το 59-40 που διαμορφώθηκε με πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο και του Τάιλερ Ντόρσεϊ η Ισπανία κυριάρχησε και έτρεξε επί μέρους σκορ 4-17.

Να σημειωθεί ότι σε αυτό το διάστημα ο Αντετοκούνμπο ήταν στον πάγκο, καθώς ο Ιτούδης προσπάθησε να βρει σχήματα και πρόσωπα χωρίς τον Έλληνα σούπερ σταρ στο παρκέ. Στο 30’ με λέι απ του Μπριθουέλα η Ισπανία μείωσε σε 63-57.

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 50-35, 63-57.

Ελλάδα (Ιτούδης): Ντόρσεϊ, Λαρεντζάκης, Αγραβάνης, Καλάθης, Καλαϊτζάκης, Μποχωρίδης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Γιάννης Αντετοκούνμπο, Κώστας Αντετοκούνμπο, Κασελάκης, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Λούντζης, Γόντικας.

Ισπανία (Σκαριόλο): Μπράουν, Πραντίγια, Φερνάντεθ, Λόπεζ-Αροστέγκι, Φερνάντεθ, Μπριθουέλα, Κολόμ, Σάιθ, Σίμα, Ερνανγκόμεθ, Γκέρα, Πάρα.