Άξιζε την πρόκριση ο Άρης! Νίκη 2-1 επί της Μακάμπι σε φοβερή ατμόσφαιρα!

Ματσάρα με τα όλα της στο κατάμεστο «Κλ. Βικελίδης», με τον Άρη να σκοράρει δυο φορές, να παίρνει τη νίκη με 2-1 επί της Μακάμπι, αλλά να μην παίρνει την πρόκριση, την οποία άξιζε, με τη μπάλα που έπαιξε στο β’ ημίχρονο.

Έτσι, η Μακάμπι του Βλάνταν Ίβιτς θα συνεχίσει στα πλέι οφ του Conference League, όπου θα αντιμετωπίσει τη γαλλική Νις.

Πολύ λογικό ήταν να παίξει αμυντικά η Μακάμπι, από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, προκειμένου να «φρενάρει» τον Άρη, ο οποίος μπήκε φορτσάτος με τον φανταστικό κόσμο στο πλευρό του, που δημιούργησε εκπληκτική ατμόσφαιρα από το πρώτο δευτερόλεπτο του παιχνιδιού.

Η απόφαση του Μπούργος ήταν να παίξει με δυο φορ, αλλά με τον Πάλμα λίγο πιο πίσω από τον Γκρέϊ και να μην αλλάξει το δίδυμο των χαφ (Ντουκουρέ-Νταμπό), αλλά φαινόταν η έλλειψη ενός οργανωτή, ρόλο που προσπαθούσε να αναλάβει έστω και ξεκινώντας από τα πλάγια, ο Ιτούρμπε.

Ο Άρης είχε ένα πολύ καλό δεκάλεπτο 20’-30’ και πίεσε τη Μακάμπι, είχε μάλιστα δυο μεγάλες φάσεις, μία με τον Μαντσίνι (23΄), που γύρισε τη μπάλα από πλάγια και αυτή έφυγε παράλληλα από την εστία και τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο 25΄όταν ο Πάλμα εκτέλεσε άψογα το φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Μακάμπι, αλλά γκολ… δεν μπήκε!

Αμέσως μετά το 30΄, ο Ίβιτς έδωσε εντολή για μεγαλύτερη οπισθοχώρηση των πλάγιων χαφ, αφήνοντας μόνο του μπροστά και «απομονωμένο» τον Γιοβάνοβιτς, αλλά ο στόχος του Σέρβου προπονητή, ήταν να κόψει το ρυθμό του Άρη και να «παγώσει» το παιχνίδι, απορροφώντας την πίεση στην εστία του Πέρετζ και έτσι το ημίχρονο έκλεισε 0-0.

Το γήπεδο πήρε φωτιά στο 54΄ όταν ο Γκλάζερ «γκρέμισε» μέσα στην μικρή περιοχή τον Ιτούρμπε και με υπόδειξη του βοηθού ΜακΦάρλεν η μπάλα στήθηκε στα 11 μέτρα, αφού έγινε και αποβολή του παίκτη που έκανε το πέναλτι (πάλι με υπόδειξη του βοηθού, γιατί ο διαιτητής «κοιμήθηκε»).

Από την άσπρη βούλα, ο Γκρέϊ ευστόχησε και ο Άρης προηγήθηκε 1-0 στο… 60’, έξι λεπτά αργότερα!

Ο Ίβιτς βλέποντας ότι η ομάδα του είναι πίσω στο σκορ και παίζει με 10 παίκτες, έριξε μέσα Ζάχαβι και Γκολάσα από το 65’ και ο έμπειρος παικταράς Ζάχαβι, ήταν αυτός που έδωσε τη λύση για την ομάδα του, αφού εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Μπράμπετς, την κάθετη του Κανιτσόβσκι και πλάσαρε τον Κουέστα για το 1-1.

Ο Άρης δεν τα παράτησε και συνέχισε να πιέζει, για να χάσει τρομερή ευκαιρία ο Γκρέϊ στο 80΄σε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Πέρετζ, που έσωσε ο γκολκίπερ της Μακάμπι, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Άρης παίρνει το προβάδισμα μετά από άριστο συνδυασμό, τακουνάκι του Γκρέϊ στον Ντουκουρέ και πλασέ για το 2-1!

Όλοι κοίταξαν στον φωτεινό πίνακα: 10 λεπτά, εκτός των καθυστερήσεων! Άρα έχει χρόνο! Η πίεση συνεχίσθηκε, αλλά το τρίτο γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση δεν ήρθε και ο Άρης έχασε μια τεράστια ευκαιρία πρόκρισης, ενώ ήταν καλύτερος από τη Μακάμπι.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάγιο, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ντουκουρέ, Νταμπό (69’ Καμάτσο), Μαντσίνι (78’ Ματέο Γκαρσία), Ιτούρμπε (69’ Γκαρθία), Πάλμα, Γκρέι.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: Πέρετζ, Νιρ Μπίτον, Γεΐνι, Σάμποριτ, Φαν Όφερεμ (90’ Νταν Μπίτον), Γκλάζερ, Κανιτσόβσκι (90’ Ρίκαν), Ζεράλντες, Χόζεζ (78’ Κάντιλ), Κούβας (62΄ Γκολάσα), Γιοβάνοβιτς (62’ Ζάχαβι).