ΑΕΚ: Πέρασε από τον Παναθηναϊκό και έπιασε – προσωρινά – τον ΠΑΟΚ

Έχοντας εξαιρετική αγωνιστική προσέγγιση η ΑΕΚ κατάφερε να επιβληθεί εκτός έδρας με 3-1 του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση της όγδοης αγωνιστικής των play off της Super League.

Με το εν λόγω αποτέλεσμα οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να πιάσουν τον ΠΑΟΚ στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τον Δικέφαλο να αγωνίζεται αυτήν την στιγμή στο «Γ. Καραϊσκάκης» κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την ομάδα του Μάσιμο Καρέρα, καθώς μόλις στο όγδοο λεπτό ο Τσιγκρίνσκι με δυνατή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-0. Παρά την εξαιρετική εκκίνηση της ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα, με την ισοφάριση να έρχεται στο 16ο λεπτό με τον Κουρμπέλη. Από εκεί και μετά, οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες για να μπουν μπροστά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους τελικά να είναι αυτοί που το κατάφεραν με τον Ολιβέιρα στο 43’.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων από την ανάπαυλα, η ΑΕΚ επέλεξε να παραχωρήσει γήπεδο στον Παναθηναϊκό, ο οποίος δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του ημιχρόνου να φανεί απειλητικός για την εστία του Μπάρκα.

Με την πάροδο του χρόνου ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση. Και ενώ οι γηπεδούχοι ήταν κατά κύματα στην επίθεση, η ΑΕΚ σε μια αντεπίθεση στις καθυστερήσεις κατάφερε να κερδίσει το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε σωστά ο Βέρντε, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.