ΑΕΚ – Λαμία 2-0

Η ΑΕΚ χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα νίκησε στην «πρώτη» του Κωστένογλου με σκορ 2-0 την Λαμία, καθαρίζοντας τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο με το αυτογκόλ του Πλιάτσικα και το γκολ του Βράνιες.

Μπροστά σε σχεδόν 20.000 κόσμο, η ένωση έδειξε το καλό της πρόσωπο  και πήρε δίκαια το τρίποντο . Μπήκε ορεξάτη στο ματς, είχε δύο σουτ, για ζέσταμα, με τους Μπακάκη – Λιβάια στα πρώτα λεπτά και έδειξε ότι θα έπαιζε κυρίως από τα άκρα.

Οι Κιτρινόμαυροι πήραν το  δεύτερο σερί τρίποντο, που ήταν  μία ένεση ψυχολογίας. Όσο για τη Λαμία, με την απόδοση της δεν έπεισε ότι άξιζε κάτι περισσότερο.

Στο 37′,ο Λιβάια από αριστερά ντρίμπλαρε τον Σάλιακα και προκάλεσε το αυτογκόλ του Πλιάτσικα για το 1-0, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έστειλε συστημένη την μπάλα, από την εκτέλεση φάουλ, στον Βράνιες για το 2-0.

Η  ομάδα του Νίκου Κωστένογλου έψαξε το τρίτο γκολ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, έχοντας και ένα πολύ καλό σουτ του Κρίστιτσιτς που απέκρουσε ο Βελλίδης. Το 3-0 δεν έγινε εκεί, όπως δεν έγινε ούτε στο 63′, όταν ο Λιβάια θα μπορούσε να γράψει κι άλλη ασίστ στέλνοντας την μπάλα -από το κόρνερ- στο κεφάλι του αμαρκάριστου Βράνιες αλλά αυτός, με κάποιο τρόπο, αστόχησε.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Οικονόμου, Λόπες, Κρίστιτσιτς (76′ Γαλανόπουλος), Σιμόες, Ζεράλντες (71′ Βέρντε), Αλμπάνης (64′ Κλωναρίδης), Λιβάια, Γιακουμάκης.

Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βύντρα, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Μπεχαράνο (36′ Βασιλόγιαννης), Σάλιακας, Δημούτσος ‘ (85′ Δημούτσος), Ρόμανιτς (65’ Τουράμ), Καραμάνος.