«Σκόρπισε» τον Άρη στο άδειο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ

Με την τριάδα Μπογέ-Πόνσε-Λιβάγια να οργιάζει και τον Άρη να μην μπορεί να ανταπεξέλθει, παρά την καλή του εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ επιβλήθηκε άνετα της ομάδας του Πάκο Ερέρα με 4-0 και πανηγύρισε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, φτάνοντας τους 16 βαθμούς στη Σούπερ Λιγκ.

Τραγική εμφάνιση των «κιτρινόμαυρων» της Θεσσαλονίκης στο δεύτερο μέρος και με την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη να παίρνει όσκαρ αποτελεσματικότητας, το σκορ… ξέφυγε σε επίπεδα που, ίσως, δεν άξιζε ο Άρης.

Μόλις στο 4ο λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Μπογέ, μετά από αδράνεια του Μπάσα, και πήρε πολύ νωρίς προβάδισμα για τη νίκη. Αυτό έμελλε να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τον Άρη να πιέζει αρκετά στη συνέχεια, να χάνει φάσεις με τον Γκάμα και τον Ντιγκινί, όμως να μην μπορεί να φέρει το ματς στα ίσια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Αυτά που δεν μπόρεσε να κάνει ο Άρης νωρίτερα, τα έκανε η «Ένωση», με τον Γκάλο δημιουργό και τον Πόνσε εκτελεστή, η ΑΕΚ μετέτρεψε μέσα έξι λεπτά (56′-62′) το σκορ από 1-0 σε 3-0 και τελείωσε ουσιαστικά τον αγώνα.

Στο 72ο λεπτό οι γηπεδούχοι έκαναν και το 4-0 με τον Λιβάγια, μετά από ασίστ του Μπογέ. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τα επόμενα 20 λεπτά να κυλάνε βασανιστικά για τους παίκτες τους Άρη, χωρίς φάσεις για τις δυο ομάδες.

Τρίτη διαδοχική ήττα για τον Άρη, μετά από αυτές από τον Πανιώνιο και τον ΠΑΟΚ. Πλέον, οι «κιτρινόμαυροι» στρέφουν το βλέμμα τους στο μεσοβδόμαδο παιχνίδι Κυπέλλου κόντρα στον Αήττητο Σπάτων στο «Κλεάνθης Βικελίδης», όπου θα προσπαθήσουν να βγάλουν αντίδραση, πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την ερχόμενη εβδομάδα.