Πρεμιέρα με ήττα για τον Ολυμπιακό

Εμφανιζόμενος εμφανώς κατώτερου του αναμενομένου ο Ολυμπιακός γνώρισε εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Σπόρτινγκ Λισσαβώνας στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Πορτογάλους, καθώς μόλις στο δεύτερο λεπτό, ο Ντουμπιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Καπίνο. Τα πράγματα για τους πρωταθλητές Ελλάδος έγιναν ακόμα χειρότερα στο 13’, όταν ο Ζέλσον Μάρτινς ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο 43’  να… παραβιάζουν για τρίτη φορά την εστία των «ερυθρολεύκων» με τον Μπρούνο Φερνάντες. Στο δεύτερο μέρος, τα «λιοντάρια» έριξαν την απόδοση τους, πράγμα που έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Χάσι να ισορροπήσει και να μειώσει σε 3-2 με τα δύο (89’ & 90’+3) γκολ του Πάρντο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρομαό, Ένχελς, Φιγκέιρας, Ζιλέ, Οτζίτζα Οφόε, Καρσελά (78′ Πάρντο), Φορτούνης (46′ Ζντιέλαρ), Μάριν, Τζούρτζεβιτς (62′ Εμενίκε).

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΣΑΒΩΝΑΣ: Ρουί Πατρίσιο, Πιτσίνι, Κοάτες, Ματιέ, Χόναταν Σίλβα, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Μπατάγλια, Ζέλσον Μαρτίνς (72′ Μπρούνο Σέζαρ), Μπρούνο Φερνάντες (87′ Ριστόφσκι), Ακούνια, Ντουμπιά (63′ Ντοστ).