Μεγάλη νίκη-πρόκριση για τον 2ο γύρο του πολύ σημαντικού χωμάτινου τουρνουά στο χώμα της Ρώμης, Internazionali BNL D’ Italia, πανηγύρισε η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια αυτήν την στιγμή, Μαρία Σάκκαρη.

Η 22χρονη πρωταθλήτρια, Νο42 στον κόσμο, υπέταξε στα τρία σετ την πολύ φορμαρισμένη στην φετινή clay court season Κίκι Μπέρτενς, Νο15 στην παγκόσμια κατάταξη, παίρνοντας εκδίκηση από την Ολλανδή για την προ δέκα ημερών ήττα της από την 26χρονη στην Μαδρίτη.

Η Μαρία Σάκκαρη, επιβλήθηκε με 6-2, 4-6, 6-3 της Μπέρτενς μετά από 1 ώρα και 56 λεπτά αγώνα και στον επόμενο γύρο του θεσμού θα πρέπει να υπερκεράσει ένα ακόμη πιο δύσκολο εμπόδιο, αν θέλει να βρεθεί και στην φάση των «16» της διοργάνωσης.

Ο λόγος, για την Καρολίνα Πλίσκοβα, Νο5 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, η οποία θα κάνει την πρεμιέρα της κόντρα στην Σάκκαρη στον 2ο γύρο, μιας και πέρασε bye τον 1ο γύρο.