Ποδαρικό με νίκη έκανε ο ΠΑΟΚ στην πρώτη αγωνιστική του Champions League για το 2018!

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε της Ορλαντίνα με 79-61, για την 10η αγωνιστικής της ευρωπαϊκής διοργάνωσης, ανέβηκε στο 4-6 και διατηρεί ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι Ιταλοί δυσκόλεψαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο τους γηπεδούχους, οι οποίοι βελτιώθηκαν σταδιακά στην επίθεση και έφτασαν μέχρι το +22 (68-46, 32′).

Οι φιλοξενούμενοι «έχασαν» τον Ατσούρ στην διάρκεια του αγώνα, ο οποίος δημιουργούσε προβλήματα στον ΠΑΟΚ και πρόλαβε να αγωνιστεί για 15:14, καθώς αποχώρησε με ενοχλήσεις στον αριστερό προσαγωγό.

Η κακή βραδιά του Γκος δεν στοίχισε και ο Ηλίας Παπαιθεοδώρου μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Ζάρας και Χρυσικόπουλος ολοκλήρωσαν το ματς με 13 πόντους, ο Τζόουνς είχε 11 και ο Κατσίβελης 10.

Από τους φιλοξενούμενους, ο Αλιμπέγκοβιτς είχε 14 πόντους, ο Στογιάνοβιτς 12 και ο Κουλμπόκα 10. Στο «PAOK Sports Arena» βρέθηκαν και scout του ΝΒΑ, οι οποίοι είχαν το βλέμμα τους στους Κόνιαρη, Χαραλαμπόπουλο και Κουλμπόκα.

Στην αρχή του ματς, ο ΠΑΟΚ ήταν αποσυντονισμένος και η Ορλαντίνα έβρισκε ρυθμό, «χτύπαγε» μέσα στη ρακέτα και τελείωνε φάσεις. Οι Ιταλοί, κάνοντας λιγότερα λάθη (7-2, 10′), έφτασαν στο 6-12 (7′), με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 10′ σε 15-18. Στην δεύτερη περίοδο, οι «ασπρόμαυροι» ανέβηκαν επιθετικά

(75%δ., 28.6%τρ. – 50%δ., 27.2%τρ.) και με σερί 13-0 πήγαν από το 18-24 (13′) στο 31-24 (16′). Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου κράτησαν την διαφορά τους στο ημίχρονο (41-35, 20′).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +14 με δύο σερί τρίποντα του Κατσίβελη (49-35, 22′). Οι Ιταλοί έκαναν ένα σερί 7-0 και μείωσαν (από 53-37 σσε 53-44), με τον ΠΑΟΚ να είναι καλός επιθετικά και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +16 (62-46, 30′).

Το υπόλοιπο ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο ΠΑΟΚ έφτασε άνετα στο +22 (68-46, 32′), δεν κινδύνεψε ποτέ από τους αντιπάλους του και πανηγύρισε τη νίκη (79-61).

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 41-35, 62-46, 79-61.