Η ώρα της απονομής των κινηματογραφικών βραβείων Ίρις

Το βράδυ της Τρίτης πραγματοποιείται η γιορτή του ελληνικού σινεμά με την απονομή των βραβείων «Ίρις» της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου.

Το Suntan του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου ηγείται της κούρσας των υποψηφιοτήτων των κινηματογραφικών βραβείων Ίρις με 11 υποψηφιότητες από την Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου. Μεταξύ άλλων διεκδικεί βραβείο Καλύτερης Σκηνοθεσίας, Ταινίας, Α΄ Ανδρικού Ρόλου και Σεναρίου.
Ακολουθεί το Νήμα του Αλέξανδρου Βούλγαρη (The Boy) με 10 υποψηφιότητες. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αλ.Βούλγαρης έχει και άλλη μία προσωπική υποψηφιότητα για καλύτερη μουσική για την ταινία Park.
Ακολουθεί με 8 υποψηφιότητες ο Νοτιάς του Τάσου Μπουλμέτη και με έξι υποψηφιότητες τα Park και Amerika Square.
Η 8η τελετή απονομής των βραβείων Ίρις θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 21 Μαρτίου, στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση. 
Τη βραδιά παρουσιάζει η stand-up κωμικός Κατερίνα Βρανά, ενώ σκηνοθέτης της βραδιάς είναι ο Παναγιώτης Φαφούτης (Παράδεισος).
Μιλώντας στην εφημερίδα Το Βήμα, ο Π.Φαφούτης είπε ότι «η γραφειοκρατία, η ελληνίδα μάνα και το φαγητό είναι μερικά από τα θέματα τα οποία θα θίξει η Κατερίνα», ενώ στους παρουσιαστές των βραβείων υπάρχουν πρόσωπα από τον ευρύτερο κόσμο του θεάματος και των τεχνών.
Τα βραβεία της Ακαδημίας Κινηματογράφου έρχονται να καταδείξουν ένα βασικό πρόβλημα που αφορά και την ίδια την ελληνική παραγωγή. Την αναζήτηση της χρυσής τομής, ανάμεσα σε ταινίες που σημειώνουν εμπορική επιτυχία και σε ταινίες που έχουν επιτυχημένη πορεία σε ελληνικά και ξένα φεστιβάλ.

Οι υποψηφιότητες
Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Σωτήρης Τσαφούλιας και Φένια Κοσοβίτσα

Από την ταινία «Νήμα» η Ελένη Μπερντέ

Από την ταινία «Νοτιάς» ο Τάσος Μπουλμέτης

Από την ταινία «America Square» οι Βένια Βέργου, Νίκος Φράγκος, Γιώργος Λεμός και Γιάννης Σακαρίδης

Από την ταινία «Suntan» οι Φαίδρα Βόκαλη και Αργύρης Παπαδημητρόπουλος

Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου

Τέσσερις υποψήφιοι λόγω ισοψηφίας:

Από την ταινία «Έτερος Εγώ» η Ιωάννα Κολλιοπούλου

Από την ταινία «Πέντρο Νούλα» η Αθηνά Παππά

Από την ταινία «America Square» η Θέμις Μπαζάκα

Από την ταινία «Suntan» η Έλλη Τρίγγου

Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου

Από την ταινία «Νοτιάς» ο Θέμης Πάνου

Από την ταινία «Park» οι Ενούκι Γκβενετάτζε, Τζούλιο Κατσής, Γκόγκα Τσικλαούρι, Ντάβιντ Σίμτσακ, Μινέλλα Μπαλλή, Παναγιώτης Παπαδόπουλος, Νίκος Ζεγκίνογλου, Μάριο Τζούτι, Σάββας Μπαλαχαζβίλι, Γιώργος Μονστηριώτης και Τέο Αγγέλοφ

Από την ταινία «Suntan» ο Γιάννης Τσορτέκης

Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου

Από την ταινία «Νήμα» η Σοφία Κόκκαλη

Από την ταινία «Νοτιάς» η Μαρία Καλλιμάνη

Από την ταινία «Το Ξύπνημα της Άνοιξης» η Δάφνη Πατακιά

Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου

Από την ταινία «America Square» ο Βασίλης Κουκαλάνι

Από την ταινία «Park» ο Δημήτρης Κίτσος

Από την ταινία «Suntan» ο Μάκης Παπαδημητρίου

Βραβείο Σεναρίου

Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Σωτήρης Τσαφούλιας και Κατερίνα Φιλιώτου

Από την ταινία «America Square» οι Γιάννης Τσίρμπας, Βαγγέλης Μουρίκης και Γιάννης Σακαρίδης

Από την ταινία «Suntan» οι Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Σύλλας Τζουμέρκας

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Από την ταινία «Αγόρι στη Γέφυρα» ο Πέτρος Χαραλάμπους

Από την ταινία «Όντως Φιλιούνται;» ο Γιάννης Κορρές

Από την ταινία «Park» η Σοφία Εξάρχου

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Από την ταινία «Νήμα» ο The Boy

Από την ταινία «America Square» ο Γιάννης Σακαρίδης

Από την ταινία «Suntan» ο Αργύρης Παπαδημητρόπουλος

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Από την ταινία «Αλεπού» η Ζακλίν Λέντζου

Από την ταινία «Κύβος» ο Αλέξανδρος Σκούρας

Από την ταινία «Νηπενθές» ο Γιάννης Συμβώνης

Από την ταινία «Η Χέλγκα στο Λουντ» η Θέλγια Πετράκη

Από την ταινία «Limbo» η Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη

Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Animation)

Από την ταινία «Αίνιγμα» οι Αντώνης Ντούσιας και Άρης Φατούρος

Από την ταινία «Εθνοφοβία» ο Γιάννης Ζιόνγκας

Από την ταινία «Aurelia» οι Κρέωνας Κρυωνάς και Χρήστος Μπουραντάς

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Από την ταινία «90 Χρόνια ΠΑΟΚ: Νοσταλγώντας το Μέλλον» οι Μαρία Δανέζη, Δημήτρης Παπανδρέου, Ιβάν Σαββίδης και Νίκος Τριανταφύλλιδης

Από την ταινία «Σιωπηλός Μάρτυρας» ο Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος

Από την ταινία «Η Τελευταία Παραλία» οι Nicoletta Romeo, Στέλλα Θεοδωράκη, Θάνος Αναστόπουλος, Guillaume de Seille και Davide Del Degan

Βραβείο Ειδικών Εφφέ

Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος και Αντώνης Κοτζιάς

Από την ταινία «Νήμα» οι Προκόπης Βλασερός και Ιωάννης Αγελαδόπουλος

Από την ταινία «Νοτιάς» ο Γιάννης Γεωργαρίου και Αλέξης Παράσχος

Βραβείο Μακιγιάζ

Τέσσερις υποψήφιοι λόγω ισοψηφίας:

Από την ταινία «Έτερος Εγώ» ο Γιάννης Παμούκης

Από την ταινία «Νήμα» η Ιωάννα Λυγίζου

Από την ταινία «Νοτιάς» η Κατερίνα Βαρθαλίτου

Από την ταινία «Suntan» η Εύη Ζαφειροπούλου

Βραβείο Ήχου

Από την ταινία «Νοτιάς» οι Άρης Αθανασόπουλος, Αλίκη Παναγή και Κώστας Βαρυμποπιώτης

Από την ταινία «Park» οι Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Περσεφόνη Μήλιου και Βάλια Τσέρου

Από την ταινία «Suntan» οι Λεονάρδος Ντούνης και Κώστας Φυλακτίδης

Βραβείο Ενδυματολογίας

Από την ταινία «Νήμα» η Άλκηστη Μάμαλη

Από την ταινία «Νοτιάς» η Εύα Νάθενα

Από την ταινία «Η Ρόζα της Σμύρνης» η Γιούλα Ζωιοπούλου

Βραβείο Σκηνογραφίας

Από την ταινία «Έτερος Εγώ» ο Ηλίας Λεδάκης

Από την ταινία «Νήμα» οι The Boy και Κωνσταντίνος Λαμπρίδης

Από την ταινία «Νοτιάς» ο Σπύρος Λάσκαρης

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Τέσσερεις υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας:

Από την ταινία «Νήμα» οι Felizol και The Boy

Από την ταινία «Το Ξύπνημα της Άνοιξης» ο Drog_A_Tek

Από την ταινία «Park» ο Αλέξανδρος Βούλγαρης

Από την ταινία «Suntan» ο Felizol

Βραβείο Μοντάζ

Από την ταινία «Νήμα» ο Πάνος Βουτσαράς

Από την ταινία «America Square» ο Γιάννης Σακαρίδης

Από την ταινία «Suntan» ο Ναπολέων Στρατογιαννάκης

Βραβείο Φωτογραφίας

Από την ταινία «Νήμα» ο Σίμος Σαρκετζής

Από την ταινία «Park» η Monica Lenczewska

Από την ταινία «Suntan» ο Χρήστος Καραμάνης