Με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να οργιάζει κάτω από τα καλάθια και να σημειώνει 24 πόντους, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Χολαργού στο ΣΕΦ με και μπήκε νικηφόρα στο νέο πρωτάθλημα της Basket League. Καλή εμφάνιση και από τους Γουίλιαμς-Γκος και Τουπάν.

Σίγουρα η εικόνα του Ολυμπιακού δεν άφησε ικανοποιημένο τον Ντέιβιντ Μπλατ. Οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν να προηγούνται με 22 πόντους στο ημίχρονο του Χολαργού, αλλά στην τρίτη περίοδο είδαν τους παίκτες της ομάδας του Λυκογιάννη να μην τα παρατούν, να πετυχαίνουν επιμέρους 28-12 και να… ανησυχούν και με το παραπάνω τους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 88-78, όμως η γεύση ήταν γλυκόπικρη για τους Πειραιώτες που έδειξαν προβληματικοί στην άμυνά τους και με πολλά νεκρά σημεία στην απόδοσή τους.

Ο παίκτης που ξεχώρισε στο ματς για τους νικητές, δεν ήταν άλλος από τον Νίκολα Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος σέντερ ήταν ο μοναδικός λόγος χαράς για τον Μπλατ, καθώς πέτυχε 24 πόντους σε 28:23 χρόνο συμμετοχής, έχοντας 8/10 δίποντα, 8/12 βολές, 7 ριμπάουντ (4 επιθετικά), 2 ασίστ, τρία κλεψίματα και 12 κερδισμένα φάουλ! Για τους φιλοξενούμενους πρωταγωνίστησαν οι Κώττας (13 π.), Χόκινς (13π.), Γιάνκοβιτς (12π.) και Σπυριδωνίδης (12π.).