Ο Παναιτωλικός κέρδισε τον Πανιώνιο στο Αγρίνιο με 1-0

Ο Παναιτωλικός κέρδισε τον Πανιώνιο στο Αγρίνιο με 1-0 χάρη στο πανέμορφο γκολ του Φάρλεϊ Ρόσα, εξασφαλίζοντας πλέον και μαθηματικά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος την 13η θέση στη Super League 1.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έμειναν κολλημένοι στον πάτο της βαθμολογίας με 10 βαθμούς και πλέον χρειάζονται ένα θαύμα στα πλέι άουτ για να γλιτώσουν τον υποβιβασμό.

Σε μία αναμέτρηση που τα «καναρίνια» ήταν συνολικά ανώτερα, πίεσαν τον αντίπαλο τους στη διάρκεια του πρώτου μέρους και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν, σημειώνει το sfina.gr.

Ωστόσο ότι δεν κατόρθωσε ο Παναιτωλικός στα πρώτα 45 λεπτά, το πέτυχε με την υπέροχη έμπνευση του Ρόσα που απέφυγε τον αντίπαλο του και με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ στο 53′.

Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το τέλος η ομάδα του Μάκη Χάβου ήταν εκείνη που κράτησε περισσότερο την μπάλα στα πόδια της, χωρίς να απειληθεί από τους «κυανέρυθρους» οι οποίοι επιθετικά δεν έδειξα πολλά πράγματα.

Η γκολάρα του Ρόσα ήταν εκείνη που έκρινε το ματς , δίνοντας τη νίκη στον Παναιτωλικό και παράλληλα τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τον Πανιώνιο.