Με το «αριστερό» η ΑΕΛ έχασε 1-2 από τον Αστέρα Τρίπολης

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ΑΕΛ στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της πλέι άουτ της Super League χάνοντας από τον Αστέρα Τρίπολης με 1-2 .

Ο Αστέρας Τρίπολης πήρε  το διπλό αφού ήταν  καλύτερος στο β’ ημίχρονο και με 33 βαθμούς είναι 7ος.  Η ΑΕΛ μένει στους 30 και στην 9η θέση.

Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές στο πρώτο μισό του αγώνα, βρήκε το γκολ με τον Μιλοσάβλιεβιτς, αλλά οι Πελοποννήσιοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο φινάλε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες.

Στο  β’΄ μέρος οι Αρκάδες ήταν πιο ουσιαστικοί και πήραν το τρίποντο με το γκολ του Λουίς Φερνάντεθ.

Οι φάσεις και τα γκολ

Στο 11′ προβολή του Μόρα μετά από εκτέλεση φάουλ του Τόρζε, η μπάλα πέρασε άουτ .

Στο 36΄ο στόπερ των «βυσσινί» αποχώρησε τραυματίας .Έτσι  αντικαταστάθηκε ο Βαγγέλης Μόρας και ο  αρχηγός της Λάρισας  και η πρώτη εκτίμηση αναφέρει πως υπέστη θλάση στον δικέφαλο. Ο έμπειρος στόπερ θα υποβληθεί σε εξετάσεις.

Η αφιέρωση του Μιλοσάβλιεβιτς

Στο 42ο λεπτό η Λάρισα άνοιξε το σκορ με τον Μιλοσάβλιεβιτς με γυριστό σουτ μετά από λάθος του Παπαδόπουλου

Ο Σέρβος χαφ της Λάρισας αφιέρωσε το γκολ του στους γιατρούς και τους νοσηλευτές της χώρας μας

Ο Μιλοσάβλιεβιτς μόλις άνοιξε σήμερα  το σκορ σήκωσε μία φανέλα και αφιέρωσε το γκολ του στους γιατρούς της χώρας μας, που καταβάλουν υπεράνθρωπες προσπάθειες για τη δημόσια υγεία.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Αστέρας ισοφάρισε  σε 1-1 με τον Μπαράλες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ,όταν  ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μούζεκ.

Στο 55΄ υποδειγματική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουίς Φερνάντεθ, δεν μπορούσε να αντιδράσει με τίποτα ο Κρίστινσον, και έγινε το 1-2.

Στο 86′ ο Μπόρχα Φερνάντεθ σούταρε  από θέση έξω αριστερά, στο δεξί δοκάρι η μπάλα.

Στο 91’ Διαγώνιο φαλτσαριστό σουτ του Τόρζε από θέση μέσα δεξιά, λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι η μπάλα, καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ

Στο 96’ ατομική προσπάθεια του Ρεγκίς, σουτάρει εντός περιοχής, κόντρα στον Μπέρτο και κόρνερ.

Ο διαιτητής Ζαχαριάδης κιτρίνισε τους Ηλιάδη, Μπαράλες, Μουνάφο , Ασούμπρε, Σίτο

Οι συνθέσεις

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μπέρτος, Μούζεκ,  (70΄Φίλιπ). Γκαζάλ, Μόρας, (36΄ Ζίζιτς), Σεσέροβιτς, (70’ Μπούστος),  Μιλοσάβλιεβιτς, Τόρζε, Πινάκας, Σίλβα.

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Πασαλίδης, Τασουλής, Βαλιέντε, Φερνάντες, (62΄Σίτο) ,Ντέλετιτς, (62΄Ριέρα), Μουνάφο, (84΄Μπόρχα) Φερνάντεθ, (69’Ρεγκίς), Μπαράλες(84΄Χαουρέγκι)