Κύπελλο Ελλάδος: Πρόκριση-θρίλερ για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με το ενάμιση πόδι εκτός κυπέλλου, όμως πέτυχε τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης του με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ και πήρε μια παλικαρίσια πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού (3-1).

Ο Παντελάκης έβαλε μπροστά τους Γιαννιώτες στο 24ο λεπτό και σε συνδυασμό με το υπέρ τους 1-0 από το πρώτο ματς, έγιναν μεγάλο φαβορί για πρόκριση στην τελική “8αδα” της διοργάνωσης.

Όμως, οι παίκτες του Δώνη είχαν διαφορετική άποψη. Μέσα σε δυο λεπτά το ματς έγινε… ροντέο, καθώς Χρήστος Δώνης (56′) και Σένκεφελντ (58′) μετέτρεψαν το 0-1 σε 2-1, φτάνοντας την ομάδα τους ένα γκολ μακριά από σκορ πρόκρισης.

Το “χρυσό” τέρμα πέτυχε τελικά ο Φεντερίκο Μακέντα στο 72′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Αν και οι “πράσινοι” έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Κουρμπέλη στο 77′, τελικά κράτησαν το υπέρ τους σκορ και πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά.