Κύπελλο Ελλάδος: Άνετα και ξεκούραστα στα προημιτελικά ο ΠΑΟΚ με 4-1 τον ΟΦΗ

Με συνολικό σκορ 7-1, ο ΠΑΟΚ απέκλεισε τον ΟΦΗ στη φάση των “16” του κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε άνετα στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Μετά το εύκολο 0-3 του Ηρακλείου, ο Δικέφαλος επικράτησε με 4-1 στην Τούμπα, χάρις σε τέρματα των Πέλκα(2), Λάμπρου και Σφιντέρσκι, παίρνοντας το εισιτήριο για την τελική “8αδα” του θεσμού.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με πανέμορφο τέρμα του Λάμπρου και εννέα λεπτά αργότερα ο αρχηγός των “ασπρόμαυρων” Δημήτρης Πέλκας έγραψε το 2-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Ο Κοροβέσης μείωσε για τους Κρητικούς στο 28′ και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Πέλκας (55′) αύξησε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, μετά από δοκάρι του Λάμπρου, ενώ ο Κάρολ Σφιντέρσκι στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα στο 80ο λεπτό, έκανε το 4-1 και ολοκλήρωσε όμορφα τον αγώνα για τον ΠΑΟΚ.