Ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός για να υπερκεράσει το εμπόδιο του Πανιωνίου και να φτάσει σε μία εύκολη νίκη με 97-53.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ «πάτησαν»… γκάζι μετά το 13ο λεπτό και δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στους Νεοσμυρνιώτες, οι οποίοι στάθηκαν ανταγωνιστικοί για κάτι παραπάνω από μία περίοδο, παίρνοντας σημαντικούς πόντους από το νεοαποκτηθέντα, Τάιρον Μπρέιζελτον.

Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι δεν είχαν την απαιτούμενη ενέργεια και… διάθεση σε ορισμένες περιπτώσεις, με τον προπονητής τους να κάνει διαρκώς αλλαγές, βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να βρει λύσεις στο «πέντε εναντίον πέντε».

Ωστόσο, ένα επτάλεπτο στη συνέχεια ήταν αρκετό για τους «πράσινους» για να ξεφύγουν και να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους +19 (47-28).

Οι «κυανέρυθροι» έμειναν για περίπου πέντε λεπτά χωρίς πόντο (από το 13′ έως το 18′), με το μπλοκ-άουτ τους να συνεχίζεται μέχρι τα μισά της γ’ περιόδου, με αποτέλεσμα το προβάδισμα των γηπεδούχων να φτάσει μέχρι το +27 (56-29 στο 24′).

Κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, αφού στα λεπτά που απέμεναν για τη λήξη ο Παναθηναϊκός δεν είχε τη διάθεση να χάσει αυτή την πρωτοπορία που είχε «χτίσει».

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-28, 67-46, 97-53.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ντένμον 12 (2/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Όγκαστ 15 (6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλάθης 11 (6 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (7 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 6, Ρίβερς 12 (2), Γκιστ 3 (1), Βουγιούκας 8, Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 7 (2), Γκάμπριελ 6 (2), Μήτογλου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Μπρέιζελτον 17 (1), Σακελλαρίου 17 (2), Κράβιτς 7 (3/10 δίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Νταλό (0/6 σουτ), Τσούπκοβιτς 3 (1), Δίπλαρος 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμπερίδης, Κουακομένσα 3 (1), Σαρικόπουλος 8 (6 ριμπάουντ), Ραλλάτος.