(ΦΕΝΕΡ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 79-61) Πνίγηκε στο Βόσπορο ο ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα από την Φενερμπαχτσέ με 79-61 και αποκλείστηκε από το Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκα για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά.

Οι Τούρκοι με κορυφαίους τους Ντίξον (13π.), Ούντο (10π., 10ριμπ.), Κάλινιτς (10π.), Μπογκντάνοβιτς (10π.) και με εκπληκτική άμυνα, έδεσε κόμπο την ελληνική ομάδα, που στηρίχτηκε αποκλειστικά στους Σίνγκλετον (12π.) και Ρίβεερ;, που είναι οι μόνοι που διασώθηκαν από το πράσινο ναυάγιο.

Το σκορ του αγώνα άνοιξε ο Datome για τους Τούρκους με ένα τρίποντο καλάθι πριν ακόμα περάσει ολόκληρο το πρώτο λεπτό του αγώνα. Μουδιασμένοι ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός το παιχνίδι του με τους γηπεδούχους να σκοράρουν συνεχώς παίρνοντας προβάδισμα.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν έως και στους μείον 7 πόντους στη διαφορά αλλά γρήγορα βρήκαν ρυθμό και με ζωντάνια στην άμυνα κατάφεραν μέχρι και να προηγηθούν 1 βαθμό στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μπογκντάνοβιτς για τους γηπεδούχους και ο Σίγκλετον για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν για την ευστοχία τους.

Ξεκινώντας η περίοδος ο Παναθηναϊκός πετυχαίνει δύο καλάθια, όντας μπροστά στο σκορ με τέσσερις πόντους. Στον πάγκο της Φενέρ επικρατεί εκνευρισμός ενώ ο Κυπελλούχος Ελλάδος φάνηκε να παίζει πολύ συγκεντρωμένα, μιας και είχε υποπέσει μόνο σ’έναμέχρι εκείνη την ώρα.

Επιθετικά συνεχίστηκε και από τις δύο ομάδες το παιχνίδι, σημειώθηκαν αρκετά φάουλ ενώ η δεύτερη περίοδος χαρακτηρίστηκε από το εκπληκτικό κάρφωμα του Γκάμπριελ για τον Παναθηναϊκό. Το παιχνίδι εξελίχτηκε σε ντέρμπι με την ελληνική ομάδα να παίζει πιο αποτελεσματική άμυνα αναβαθμισμένη άμυνα, δυσκολεύοντας ιδιαίτερα το έργο των γηπεδούχων. Ωστόσο, αυτό δεν στάθηκε αρκετό καθώς οι παίκτες της Φενέρ βρήκαν τον τρόπο να είναι μπροστά στο σκορ με εφτά πόντους στο πρώτο ημίχρονο (37-30).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Ντατόμε και με σκληρή άμυνα, δεν άφηναν τον ΠΑΟ ν’ ανασάνει στην επίθεση και με καλάθι του Βέσελι η διαφορά εκτοξεύθηκε στους δέκα πόντους 44-34.Το παιχνίδι κυλούσε σε αργό τέμπο κι αυτό σαφώς ήταν υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι μέσω της άμυνάς τους, παίρνουν δύναμη και αυτοπεποίθηση. Από την άλλη μεριά ο ΠΑΟ, στηριζόταν αποκλειστικά στις ατομικές ενέργειες των Σίνγκλετον και Τζέιμς, όμως έτσι θα έχανε το ματς και μαζί την πρόκριση. Η διαφορά παρέμενε σε πολύ υψηλά επίπεδα (47-37) και όσο ο Πασκουάλ δεν μπορούσε να βρει έναν παίκτη, να τραβήξει το σκορ, τόσο η ήττα ερχόταν όλο και πιο κοντά. Ο Νίκολα Κάλινιτς είναι η αποκαλυψη αυτής της σειράς, αφού βοηθούσε όχι μόνο στον αμυτνικό τομέα (ειδικότητά του), αλλά και στον επιθετικό με δέκα υπερπολύτιμους πόντους. Το 52-42 δε άφηνε πολλά περιθώρια αισιοδοξίας, αν δεν άλλαζε δραματικά η εικόνα του παιχνιδιού.

Η Φενερμπαχτσέ ήθελε να τελειώνει με την υπόθεση-πρόκριση από σήμερα και με τρίποντα των Μπογκντάνοβιτς και Ντίξον η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 16 πόντους (60-44). Ο Πασκουάλ κάλεσε τάιμ-άουτ, με στόχο να ηρεμήσει τους παίκτες, όμως το ποτάμι δύσκολα γύριζε πίσω.Η Φενέρ με  όπλο την άμυνα, κρατούσε το ροζ φύλλο στα χέρια της και με καλάθι του Νάναλι, το σκορ διαμορφώθηκε στο 66-46 έξι λεπτά για τη λήξη της αναμέτρησης. Όλο το κόχλαζε και οι Τούρκοι φίλαθλοι περίμεναν τη λήξη του αγώνα, για να πανηγυρίσουν την τρίτη συνεχόμενη πρόκριση σε Φάιναλ Φορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-30, 52-42, 79-61