Η Ατλέτικο έμεινε νωρίς με παίκτη λιγότερο (αποβολή  Βρσάλκο στο 10′) και χωρίς προπονητή

(15′ αποβολή  Σιμεόνε) αλλά αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ισοφάρισε στο 82′ με τον Γκριεζμάν κι έφυγε από το Λονδίνο με σπουδαία ισοπαλία

– Η Μαρσέιγ, με βασικό τον Μήτρογλου σε όλο το ματς νίκησε με 2-0 την Σάλτσμπουργκ.

«Ροχιμπλάνκος» και «Φωκαείς» έχουν το πάνω χέρι για την πρόκριση τους στον τελικό του Europa League μετά τους πρώτους ημιτελικούς που διεξήχθησαν σήμερα.

Στο Λονδίνο ο Βρσάλκο είχε δύο κίτρινες στα πρώτα 10 λεπτά κι αποβλήθηκε για να τον ακολουθήσει ο Ντιέγκο Σιμεόνε στο 15′, με την Άρσεναλ να χάνει τρομερές ευκαιρίες και να βρίσκει το γκολ από τον Λακαζέτ στο 61′.

Μόνο που το τελευταίο εντός έδρας Ευρωπαϊκό ματς του Βενγκέρ στον πάγκο της δεν συνοδεύτηκε με νίκη αφού στο 82′ ο Γκριεζμάν με παλικαρίσιο γκολ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Στην Μασσαλία η Μαρσέιγ ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο κι άνοιξε νωρίς το σκορ

(16′ Τοβέν), αλλά στο β’ η Σάλτσμπουργκ είχε τις δικές της ευκαιρίες τις οποίες δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει για να δεχθεί και δεύτερο γκολ στο 63′ από τον Ενζί.