Έκρυψε τη μπάλα ο Άρης κι έκανε… πάρτι με άρωμα Ευρώπης

Μέχρι… κι ο Σιώπης σκόραρε στο Κλεάνθης Βικελίδης απόψε. Ο Άρης ήταν υπερηχητικός, «πάτησε» την Ξάνθη φιλοδωρώντας την με επτά γκολ και πηγαίνει για διακοπές… με στυλ και έχοντας τον κόσμο του καθ΄όλα ικανοποιημένο.

Το πάρτι στο Κλεάνθης Βικελίδης ξεκίνησε νωρίς και ο Άρης που δεν σταμάτησε ποτέ να κυνηγάει γκολ, είδε τον Ζίβκοβιτς να μαζεύει επτά(!) φορές τη μπάλα από τα δίχτυα της εστίας του.

Τελικό σκορ: Άρης-Ξάνθη 7-2.

Ο… χορός των γκολ ξεκίνησε στο 15΄με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο σκορ, χάρις σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κάστρο. Ποιος να φανταζόταν πως… θα την πλήρωναν έτσι στη συνέχεια του ματς.

Το 1-1 από τον Γιουνές στο 27΄, στην επαναφορά του χαμένου πέναλτι από τον Σιώπη και το 2-1, έξι λεπτά αργότερα από τον Ματέο Γκαρσία, ήρθαν για να διαμορφώσουν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος όμως, το ρεσιτάλ ήταν μεγαλύτερο και ακόμη ωραιότερο.

Ο Άρης πέτυχε ακόμη πέντε γκολ, με τον Μανώλη Σιώπη μάλιστα να σκοράρει το πρώτο γκολ της καριέρας του στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και να… ξεσπάει στα κάγκελα της Θύρας 3 του Κλεάνθης Βικελίδης.

Το 2-2 έγινε από τον Ντζουρίτσκοβιτς στο 50′, με τον Ντιγκινί να ανοίγει τον χορό των γκολ για τον Άρη στο 69′, κάνοντας το 3-2. Ακολούθησε ένα εκρηκτικό 25λεπτο με ακόμη τέσσερα γκολ για τους «κιτρινόμαυρους».

Ο Κόρχουτ έκανε το 4-2 στο 73′, ενώ έξι λεπτά αργότερα και πάλι ο Νικολά Ντιγκινί έγραψε το 5-2. Το 6-2 το διαμόρφωσε ο Μάτε Γκαρσία στο 82′ με το δεύτερο γκολ του στο ματς, ενώ το τελικό 7-2 έγραψε ο Μανώλης Σιώπης στο 94′ με το πέναλτι που εκτέλεσε.

Έτσι, ο Άρης ολοκληρώνει με τον καλύτερο τρόπο την φετινή του σεζόν στη Σούπερ Λιγκ, πετυχαίνοντας την 15η νίκη του στο πρωτάθλημα. Με αυτό το τρίποντο, η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έφτασε τους 49 βαθμούς και τερμάτισε… οριστικά στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Μια θέση, που φυσικά οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης χρονιάς.