Για 15 περίπου λεπτά στάθηκε αξιοπρεπώς ο Παναθηναϊκός στο γήπεδο της Χίμκι (30-27 το σκορ), αλλά στη συνέχεια οι Ρώσοι έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο γήπεδο επικρατώντας με το εντυπωσιακό 78-61.

Καθόλου καλό το ξεκίνημα του ΠΑΟ στα περίχωρα της Μόσχας καθώς το αρχικό 5-4 στα πρώτα δυόμιση λεπτά έγινε 14-6 στο επόμενο δίλεπτο με τον Πασκουάλ να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ και με την επιστροφή ο Ρίβερς να απαντά με τρίποντο μειώνοντας σε 14-9.

Οι Ρώσοι ξέφυγαν ξανά με 8 (21-13), αλλά ο ΠΑΟ με τρίποντο του Τζέιμς πλησίασε 21-16, με αιφνιδιασμό του Καλάθη μείωσε σε 22-18, ωστόσο δέχθηκε σε νεκρό χρόνο το καλάθι του Σβέντ για το 24-18.

Η παρουσία του Πέιν στην πεντάδα συνδυάστηκε με ένα επιθετικό φάουλ κι ένα ακόμη φάουλ στον Γκιλ (που πέτυχε και το καλάθι) με τον Πασκουάλ να ρίχνει γρήγορα στο ματς τον Βουγιούκα και τον ΠΑΟ να παίρνει τους πρώτους του πόντους στο 13’30» με 2/2 βολές του Σίνγκλετον.

Ο ΠΑΟ μείωσε σε 30-27, ωστόσο το τελευταίο κομμάτι της β’ περιόδου ήταν καταστροφικό με την Χίμκι να τρέχει σερί 16-4 και να προηγείται με 46-31!

Οι παίκτες του Πασκουάλ στα πρώτα 3.5 λεπτά του β’ ημιχρόνου κράτησαν την Χίμκι χωρίς καλάθι, αλλά κι αυτοί πέτυχαν μόλις ένα (46-33) με τους Ρώσους να φτάνουν στο +2- (55-35) στο 26’40»!

Ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε 60-47, αλλά ο Μήτογλου είχε 0/2 βολές και στα 5» πριν το τέλος της γ’ περιόδου έγινε άστοχο σουτ με τονΓκιλ με απίθανο τρίποντο από το κέντρο να διαμορφώνει το 63-46 στη λήξη του γ’ δεκαλέπτου.

Η Χίμκι ξέφυγε 68-49 με τον Σίνγκλετον να μειώνει σε 68-52, αλλά στο επόμενο δίλεπτο ΠΑΟ έχασε την ευκαιρία να μαζέψει τη διαφορά με τον Σβεντ να διαμορφώνει το 70-52 στο 33’30».

Ο ΠΑΟ απάντησε (70-54), αλλά έχασε νέες ευκαιρίες με τα άστοχα τρίποντα των Καλάθη, Ρίβερς στο 35′ και δεν μπόρεσε να αποτρέψει τη βαριά ήττα με το τελικό 78-61.