Άνετος και ωραίος… ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 τον Αστέρα Τρίπολης

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 του Αστέρα Τρίπολης για την 19η αγωνιστική και βρέθηκε έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Σκόρερς για τον Δικέφαλο οι Σβιντέρσκι, Πέλκας και Λάμπρου.

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να πιέζει ασφυκτικά τον αντίπαλο του και να δημιουργεί αρκετές ευκαιρίες προς την εστία του Παπαδόπουλου με τον Μαουρίτσιο και τον Λημνιό να πρωταγωνιστούν σε αυτές. Από το 25ο λεπτό και μετά ο Αστέρας άρχισε να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα και να απειλεί την εστία του Ζίβκοβιτς.

Στο 29ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον γνωστό ύποπτο Κάρολ Σβιντέρσκι ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Βιεϊρίνια και πλάσαρε ιδανικά για το 1-0. Η συγκεκριμένη φάση εξετάστηκε από το VAR για το αν ήταν όλα νόμιμα στην εκτέλεση του φάουλ πριν το γκολ. Ο Αστέρας διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι του Αουγκούστο στον Φερνάντεθ στο 43ο λεπτό του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε όπως στο πρώτο και ευτυχώς γι αυτόν, ο Πέλκας δεν σταμάτησε στη φάση του 60΄, έβαλε γκολ από ανακατωσούρα στην άμυνα του Αστέρα, αρχικά υποδείχθηκε σε θέση οφσάϊντ, αλλά (πάλι) το VAR έδειξε ότι καλυπτόταν και το γκολ μέτρησε, όπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το ματς στο 2-0, από πλευράς ψυχολογίας των παικτών του Αστέρα.

Ήρθε και τρίτο γκολ όμως, από ένα παίκτη που δείχνει ότι δικαιούται θέσης στην ενδεκάδα, τον Λάμπρου, που πήρε τη θέση του Πέλκα, έγραψε το 3-0 και έχασε και αργότερα μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το 4-1, αφού προηγουμένως ο Αστέρας μείωσε με τον Μπόρχα Φερνάντες, αν και (πάλι) έπρεπε να το δουν στο… VAR! Τελικό σκορ 3-1…